Góry, Młodzi Odkrywcy, Objazdówka, Wędrówki
Wyprawy do Gruzji Im bliżej lata, tym więcej chęci na ucieczkę od codziennych obowiązków, postaraj się zatem znaleźć kilka dni na wyrwanie się z rutyny. Postanowiliśmy stworzyć listę kilku niekoniecznie popularnych miejsc w Gruzji – prawdziwych, naturalnych kryjówek, po których można spacerować, oddychając świeżym powietrzem i swobodnie rozmyślając. Przedstawione […]
Im bliżej lata, tym więcej chęci na ucieczkę od codziennych obowiązków, postaraj się zatem znaleźć kilka dni na wyrwanie się z rutyny. Postanowiliśmy stworzyć listę kilku niekoniecznie popularnych miejsc w Gruzji – prawdziwych, naturalnych kryjówek, po których można spacerować, oddychając świeżym powietrzem i swobodnie rozmyślając. Przedstawione w naszej ofercie wycieczki nie są popularnymi, katalogowymi podróżami do Gruzji, ale z pewnością Cię zaciekawią. Zapraszamy więc na wspaniałą wycieczkę w oryginalnym stylu.
To malownicze miejsce w regionie Imereti znajduje się w gminie Khoni, 40 km od Kutaisi. Warto wiedzieć, że w Gruzji wygodniej i szybciej jest wziąć taksówkę czy samochód, aby dotrzeć na miejsce. W 2014 r. został utworzony nowy szlak na wysokości 100-140 metrów wzdłuż stromej skały. Widoki z platform zapierają dech w piersiach! Dzika przyroda, czyste powietrze, wysokości, które sprawiają, że pozytywnie zakręci Ci się w głowie, będąc pod ogromnym wrażeniem kanionu. We wsi Zeda Gordi znajduje się Centrum Informacyjne dla turystów, od którego rozpoczyna się trasa przez reliktowy Park Szlachecki rodziny Dadiani, prowadząc do wiszącego szlaku nad kanionem. W pierwszym parku znajduje się źródło czystej wody – weź ze sobą pustą butelkę, aby zabrać jej nieco na dalszą wycieczkę. Długość trasy: ścieżka przez park wynosi 2200 m, szlak wiszący to 1800 m. Z racji, że wysokość zmienia się podczas wędrówki, musisz pokonać ponad 500 stopni! Takie atrakcje tylko w Gruzji!
Około 6 km od kanionu znajduje się największy w Gruzji Wodospad Kinchkha, który oczarowuje wspaniałym ruchem wód. Jeśli zaplanowałeś wycieczkę do Gruzji, zahaczając o to miejsce, zobaczysz nie tylko jeden, ale dwa lub nawet cztery pełne strumienie opadające z wysokości 80 metrów – dlatego czasami wodospad nazywa się „bliźniakami”. Nawet długa, uciążliwa wyprawa jest warta takich widoków! Dojazd do tego miejsca jest również ułatwiony dzięki szlakom turystycznym, które są jasno i precyzyjnie oznaczone.
W okolicach wioski Mleta, w pobliżu gruzińskiej drogi wojennej, znajduje się wspaniałe miejsce, które można znaleźć w starej legendzie. Według niej wiele wieków temu potężny byk zwany Loma kierował gruzińskimi niewolnikami z niewoli perskiej. Poprowadził ich pod górę, z ikoną św. Jerzego między rogami, która wskazywała mu drogę. Górę nazwano Lomisa na jego cześć. Dotarcie na szczyt jest możliwe tylko pieszo – wędrówka trwa 1,5 godziny lub dłużej, w zależności od fizycznych możliwości. Mały, dziesięciowieczny klasztor ulokowany jest na górze. Znajduje się tam ogromny łańcuch: pielgrzymi zabierają go na ramiona, tworzą trzy kręgi w kościele i modlą się. Jeśli życzenie było szczere, spełni się. Na takie wyprawy do Gruzji zachęcamy nawet najbardziej opornych.
To górska wioska położona u stóp wygasłego wulkanu. Nazywana jako Kazbegi od lokalnego niegdyś przywódcy Gabriela Kazbegiego. W Stepantsmindzie znajduje się też muzeum upamiętniającego gruzińskiego pisarza i wnuka wspomianego Gabriela – Aleksandra Kazbegiego. Rozpoczynając wędrówkę po tym terenie, można odwiedzić twierdzę Ananuri, a także wejść pod słynny klasztor Tsminda Sameba. Jest to niezwykły punkt, ponieważ położony 2170 m n.p.m. Z tej wysokości można podziwiać przepiękne, gruzińskie krajobrazy. Warto z tego miejsca zorganizować również wyprawę do Wąwozu Darialskiego, rozciągającego się na długości ok. 3 km i o głębokości do 1000 m.
Chcąc cieszyć się przepięknymi widokami, trzeba pokonać nieco trasy i dojść do końca wąwozu, wówczas naszym oczom ukaże się niezwykła Dolina Truso. Pełna mineralnych źródeł, żywych, różnorodnych barw natury oraz licznych zbiorników wodnych w otoczeniu pięknej zieleni. Trekking poprzez dolinę to 22 km płaskiej drogi wiodącej przez kanion Kasari, bezludną wioskę Ketrisi, w sąsiedztwie dwóch monastyrów, aż do Twierdzy Zakagori i granicy z Osetią. Podczas wędrówki spotkać można wiele zwierząt, m.in. osły, krowy, konie oraz psy. Niezwykle malownicza trasa zachęca do zatrzymania się, robienia zdjęć oraz przyjemnego piknikowania. Warto wybrać się na taką podróż do Gruzji!
Interesują Ciebie inne wycieczki do Azji? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: