Wakacje z dziećmi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to propozycja dla rodzin chcących aktywnie spędzić lato. Będzie przygodowo i bardzo ciekawie! Nic tak nie spaja więzi z dziećmi jak wspólnie przeżyte chwile.
Region ten, oprócz urokliwych pejzaży, oferuje moc atrakcji, z których będziemy korzystać pełnymi garściami. Czekają na nas woda, skały i las: będziemy się bawić na ziemi, pod ziemią i nad ziemią! Poznamy co nieco historii i dużo przyrody. Stawiamy na dobrą zabawę milusińskich i ich rodziców.
Na tydzień zamieszkamy w miejscowości Podlesice leżącej na Szlaku Orlich Gniazd, otoczonej wapiennymi ostańcami, będącej mekką wspinaczy, wędrowców, rowerzystów. Na każdy dzień (a czasem i na noc) zaplanowane są różne atrakcje. Bogaty program da dzieciom możliwość dobrej zabawy, zwiedzenia historycznych miejsc, współpracy i współzawodnictwa z rówieśnikami.
Czeka nas zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec, spływ kajakowy oraz wycieczka na Górę Birów.
Nie zabraknie też wejścia do wielkiego „oka” Okiennika Wielkiego oraz zejścia do podziemi – Jaskini Głębokiej. Popołudnia umilą nam gry i zabawy w obozowisku, podchody, podziwianie zachodu słońca z Góry Zborów. Dla miłośników zwierząt dobrą informacją jest to, że udamy się na farmę strusi, a mali historycy zobaczą jedno z lepiej przygotowanych muzeów na całym Śląsku – muzeum Stary Młyn w Żarkach.
Oj, będzie się działo! Gdy opadniemy z sił, miłym akcentem będzie relaks nad zalewem w Siamoszycach.
W zależności od pogody kolejność atrakcji może ulec zmianie. Jesteśmy również przygotowani na niepogodę lub wieczorne zmęczenie – zabieramy pakiet gier planszowych i towarzyskich oraz slackline.
Jeśli ze względu na sytuację związaną COVID–19 któraś z atrakcji nie będzie mogła się odbyć, zapewnimy atrakcję zastępczą.
Istnieje możliwość zabrania zwierząt domowych – osoby zainteresowane proszone o kontakt w tej kwestii.
Przyjeżdżamy do naszej bazy w Podlesicach do godziny 17:00. Rozbijamy obozowisko, poznajemy i integrujemy się. Obiadokolacja o godzinie 18:00 – 19:00.
Już tego dnia zaczynamy przygodę! Czeka nas gra terenowa kończąca się na Górze Zborów. Postaramy się trafić idealnie na zachód słońca.
Jak duże jest strusie jajo? Ile lat żyje ten wielki ptak? Czy naprawdę chowa głowę w piach, gdy się go przestraszy? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas wizyty na farmie strusi. Będziemy też karmić te piękne ptaki, można je nawet pogłaskać. To nie koniec atrakcji na ten dzień.
Kolejnym punktem programu jest Okiennik Wielki – skała z olbrzymią dziurą (oknem) – znajdująca się nieopodal Skarżyc. Niejasna historia tego ostańca stała się przyczyną powstania wielu legend i historyjek. Według jednej z nich znajdował się tu drewniany gród rozbójników niejakiego Malarskiego, a sam Janosik ukrył tutaj prawdopodobnie część swoich skarbów. W przeszłości był też uważany przez ludność za dzieło diabła, dlatego pobliskie wsie Żerkowice oraz Skarżyce nie chciały, aby był włączony w ich obszar.
Ahoj przygodo! Trwaj!
Wodujemy kajaki i płyniemy jedną z jurajskich rzek. Po drodze piękne widoki, śpiew ptaków, zieleń, zakola wodne. Nurt w rzece spokojny, spływ jest odpowiedni nawet dla początkujących kajakarzy.
Po śniadaniu, które tego dnia zaczniemy nieco później, by odespać atrakcje z poprzedniego dnia, ruszamy na wycieczkę do grodu na Górze Birów.
Po południu udamy się na wędrówkę szlakiem z Podlesic do Rzędkowic, by zobaczyć jedne z najbardziej imponujących skał na Jurze.
Dzień błogiego relaksu – plażujemy nad zalewem w Siamoszycach. Na miejscu gry i zabawy wodne, zamki z piasku, wyrównywanie opalenizny.
Wieczorem ognisko lub grill w obozowisku.
Poszerzamy naszą wiedzę – jedziemy do Muzeum Rzemiosł Dawnych „Stary Młyn” w Żarkach, które jest jednym z obiektów na szlaku Zabytków Techniki. Od 2015 roku w Starym Młynie otwarte jest pierwsze w Polsce multimedialne muzeum dawnych rzemiosł. Dowiemy się wszystkiego o powstawaniu chleba i nie tylko. Dzieci na pewno nie będą się nudzić.
Wieczorem – nocne zwiedzanie Zamku w Ogrodzieńcu – wieczór z duchami. Będzie strrrrasznie…!
Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie Jaskini Głębokiej. Jej długość wynosi 190 m, a różnica poziomów aż 22,4 m. Do wnętrza jaskini wchodzi się otworami po byłym kamieniołomie. Jest ona siedliskiem życia wielu organizmów, w tym nietoperzy i pająków – sieciarzy jaskiniowych. Jaskinię zwiedzamy z przewodnikiem.
Około godziny 12:00 zwijamy nasze obozowisko i kończymy wyjazd.
Dojazd na miejsce we własnym zakresie.
Mieszkamy w namiotach dostarczonych przez Klub na polu namiotowym.
W ramach imprezy zapewnione są śniadania i obiady/obiadokolacje w lokalnej knajpce.
Zapraszamy rodziny z dziećmi w dowolnym wieku. Jeśli ktoś jedzie z maluszkiem, warto zabrać nosidełko.
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 12 osób
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
1 opinia
Na Jurze byłyśmy w trójkę ja i moje córki. Program wyjazdu niezwykle ciekawy i wypełniony po brzegi. Były kajaki, których się bałam ale dały się oswoić dzięki wskazówką reszty. Była wspinaczka w której się zakochałam- we wrześniu zapisujemy się z córkami na ściankę ;). Był straaaaszny zamek z duchami, wieczorna gra terenowa w trakcie której okazało się, że nawet sześciolatka potrafi wbiec na Górę Zborów…. i wiele wiele innych atrakcji. Wszystko to świetnie zorganizowane i w przemiłej atmosferze, zarówno organizatorzy jak i uczestnicy okazali się wspaniałymi ludźmi. Także wybieramy już kolejny wyjazd z Apetytem na przyszły rok!