Nazwa wyprawy “Dach Skandynawii” jednoznacznie określa jej charakter – przewędrujemy wspólnie najpiękniejsze norweskie szlaki. Zobaczysz z nami tak znane miejsca jak Kjerag, Preikestolen czy Trolltunga. Przemierzymy oszałamiającą grań Besseggen, która rozdziela dwa wysokogórskie jeziora. Wejdziemy na najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii!
W ramach odpoczynku pomiędzy wędrówkami zwiedzimy również stolicę kraju, kameralne Oslo, oraz przepiękne nadmorskie miasto – Bergen. Norwegia niezmiennie zachwyca krajobrazami i dziewiczą przyrodą. Daj się urzec tej niezwykłej krainie!
Szlaki, po których będziemy wędrować
Kameralna i tętniąca życiem stolica Norwegii. Zwiedzimy ją rowerami miejskimi. Zobaczymy m. in. słynny gmach opery, park rzeźb Vigelanda, zajrzymy w urokliwe uliczki i wtopimy się w tętniące serce miasta jakim jest nabrzeże w okolicach ratusza.
Gaustatoppen jest najwyższą górą regionu Telemark (1883 m n.p.m.). Widok ze szczytu jest imponujący i przy dobrej pogodzie można stąd podziwiać niemal 1/6 powierzchni Norwegii. Na wierzchołku znajdują się też nieczynne instalacje wojskowe (stacja radarowa), które jeszcze kilkanaście lat temu otoczone były ścisłą tajemnicą. Tak dużą, że nawet miejscowi nie wiedzieli, że wojsko wydrążyło w górze szyb, w którym zbudowano windę na szczyt. My wejdziemy kamienisty szlakiem, który nie nastręcza turystom większych problemów.
Kjerag góruje nad Lysefjordem – najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1100 metrów nad poziomem morza. Najwięcej turystów przyciąga położony w północnej części uskok z przepaścią sięgającą 984 m. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na błękitne wody Lysefjorden. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz. Odważycie się na niego wejść? Kjerag jest też miejscem bardzo popularnów wśród fanów BASE jumpingu.
Preikestolen, często nazywany również Amboną, to niemal pionowy, wysoki na 604 metry klif, który wznosi się nad Lysefjordem. Górna część skały jest niemal płaska i ma wymiary 25 x 25 metrów. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Norwegii i zalicza się do 10 najwspanialszych punktów widokowych na świecie wg rankingu Lonely Planet. Klif powstał 10 000 lat temu, podczas ostatniego zlodowacenia. Woda z topniejącego lodowca zamarzała w szczelinach skalnych i rozłupywała skałę pozostawiając bloki o regularnych kształtach. Wzdłuż miejsca, gdzie klif łączy się z masywem skalnym nadal widoczne jest głębokie pęknięcie. Zapewne cały klif kiedyś odpadnie od skały, ale według zapewnień geologów nie nastąpi to w najbliższym czasie 😉 Ponad to legenda głosi, że w dniu zaślubin siedmiu sióstr z siedmioma braćmi z Lysefjordu, płaskowyż oderwie się od góry i wpadnie do fiordu, tworząc ogromną falę, która zniszczy całe życie w tej okolicy.
Człowiek z leżakiem na Preikestolen (nasz lider – Michał Witoszyński)
Trolltunga w tłumaczeniu na język polski to po prostu Język Trola. Jest to fragment skały w kształcie bardzo zbliżonym do kształtu jezyka, który „wisi” 700 metrów ponad Sørfjordem. Droga na Język Trolla jest długa i męcząca, ale warta zachodu. My wejdziemy tam “na lekko”. Wyruszymy bardzo wcześnie rano, żeby uniknąć tłumów na szlaku. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.
Geirangerfjord jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii. W 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fiord ma długość 15 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady. Na okolicznych wzgórzach rozsiane są dawne, opuszczone farmy. Z dwóch punktów widokowych górujących nad fiordem będziemy podziwiać wielkie wycieczkowce, które chętnie wpływają między wysokie skalne skały.
Droga w górach, która składa się z 11 malowniczych serpentyn, które zakręcają pod kątem 180 stopni. Jedna z największych atrakcji Norwegii – otwarta 31 lipca 1936 roku przez króla Haakona VII po 8 latach budowy. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii (prawdopodobnie jedyny na świecie) znak drogowy „Uwaga Trolle”. W połowie drogi znajduje się kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Z parkingu na szczycie można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad.
Grań górska Besseggen rozdziela wody dwóch wysokogórskich jezior – Gjende i Bessvatnet. Najwyższy punkt trasy (Veslfjellet) wznosi się na wysokość 1743 metrów n.p.m. Największą atrakcją tego miejsca (poza samym przejściem skalnego szlaku) są przepiękne widoki na wody obu jezior. A co w tym takiego niezwykłego? Ano to, że jezioro Gjende leży niemal 400 metrów niżej niż jezioro Bessvatnet, a są oddalone od siebie ledwie o kilkadziesiąt metrów. Jezioro Gjende ma piękny zielony odcień.
Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Norwegii, Gór Skandynawskich i Półwyspu Skandynawskiego. Nie lada gratka dla każdego kto kompletuje Koronę Europy. Wejście nie jest trudne technicznie i w obie strony powinno zająć nie więcej niż 6-7 godzin. Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć pola firnowe – miejsca narodzin lodowca.
Mimo tego, że Bergen jest drugim co do wielkości miastem Norwegii, to jednak majestatycznie wtapia się w naturę. Założone ponad 900 lat temu przez Wikingów było głównym ośrodkiem wymiany handlowej z pozostałą częścią Europy.
Pamiątką po tamtych czasach jest urzekające nabrzeże hanzeatyckie Bryggen, które obecnie stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Zwiedzimy także słynny targ rybny i odpoczniemy po trudach górskich wędrówek w otoczeniu siedmiu wzgórz, które otulają miasto.
Rano wylot tanimi liniami (Wizzair lub Ryanair) z Gdańska do Oslo. Lider wyprawy czeka na grupę na miejscu. Przejazd do centrum Oslo.
Zwiedzanie miasta rowerami miejskimi. Po południu przejazd na camping nad jeziorem Tinnsjå. Obiadokolacja i nocleg w namiotach.
Wejście na Gaustatoppen (1883 m n.p.m.) – najwyższy szczyt regionu Telemark. Z wierzchołka roztacza się spektakularny widok na niemal 1/6 powierzchni Norwegii. Po zejściu ze szczytu przejazd na camping pod Kjerag.
Wejście na Kjerag (1100 m n.p.m.) – górę i uskok z przepaścią o głębokości 984 m. Zobaczymy również wielki głaz zaklinowany między skałami, legendarny Kjeragbolten. Po zejściu przejazd na camping pod Preikestolen.
Wejście na Preikestolen – skalną ambonę i klif o wysokości 604 metrów nad błękitnymi wodami Lysefjorden. Po zejściu przejazd na camping w miejscowości Odda.
Wcześnie rano na lekko (zbędny bagaż zostawiamy w busie) wchodzimy na Trolltungę (Język Trola). Wczesne wyjście na szlak zaowocuje znacznie mniejszym zagęszczeniem turystów na Trolltundze (największa frekwencja jest tam w godzinach wczesnopopołudniowych). Po zejściu do busa przejazd w okolice Bergen. Nocleg na campingu.
Po kilku dniach wyczerpujących górskich wędrówek czas na zasłużony odpoczynek. Dzisiaj nie wychodzimy w góry – zwiedzamy pięknie położone Bergen i okolice. Po południu przejazd do Jostedal i nocleg na campingu.
Wejście na lodowiec Nigardsbreen (wycieczka trwa około 5 godzin i jest dodatkowo płatna – 680 NOK) lub do czoła lodowca (bezpłatnie).
Przejazd pod Galdhøpiggen.
O świcie wyjście na szlak na najwyższą górę Norwegii i całej Skandynawii – Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać pola firnowe – tu gromadzi się śnieg i powstaje lód oraz firn lodowcowy. Na szczycie znajduje się niewielki kamienny schron, w którym funkcjonuje bufet. Po powrocie z Galdhøpiggen przejazd do Geiranger.
Wejście na punkt widokowy nad fiordem Geiranger, skąd podziwiać będziemy fiord i wielkie wycieczkowce, które do niego wpływają (o ile akurat będą na wodach fiordu Geiranger). Przejazd Drogą Orłów oraz Drogą Trolli do Gjendesheim.
Przejazd nad jezioro Gjende i rejs szybką (zależnie od rozkładu) łodzią przez jezioro. Wędrówka granią Besseggen (wersja trudniejsza) lub wzdłuż brzegu jeziora (wersja łatwiejsza). Nocleg na campingu w okolicy.
Przejazd na lotnisko w Oslo. Wylot do Polski.
Wyprawa ta charakteryzuje się dużą intensywnością. W ruchu będziemy praktycznie od rana do wieczora. Nie możemy zagwarantować, że wszystkie cele górskie uda się zrealizować. Zależy to m. in. od pogody oraz od kondycji Uczestnika. Nie jest wymagana superkondycja – wystarczy przeciętna sprawność fizyczna.
Wylot tanimi liniami (Wizzair lub Ryanair) z Gdańska do Oslo-Torp i powrót tą samą trasą. Zakup biletów po stronie Klubu (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie (bo, np. ma kartę zniżkową lub chce dolecieć z innego miasta).
Jedziemy wygodnym busem 9-os. (kierowca + 8 uczestników).
Uwaga! Obowiązuje limit bagażu – można zabrać ze sobą jeden większy plecak (do bagażnika auta) oraz jeden mały plecak (taki na jednodniowe wycieczki – do zabrania do wnętrza samochodu).
Jak to w górach bywa – trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Zarówno na piękne słońce i ciepło, jak i na deszcz, wiatr, a nawet śnieg. Uczestnicy przed wyprawą otrzymają od nas listę rzeczy do zabrania – jako zestaw wskazówek przydatnych przy pakowaniu plecaka.
Jak mawiają starzy Wikingowie: “Spodziewaj się najlepszego, bądź gotowy na najgorsze”
Śpimy na campingach w namiotach zapewnionych przez Apetyt na Świat. Można zabrać swój namiot (trzeba nas o tym zawczasu poinformować). Namioty są 2-osobowe z dużym przedsionkiem, więc miejsca nie powinno zabraknąć. Uczestnicy powinni zabrać swoje karimaty i śpiwory. Na każdym campingu dostępne są toalety, prysznice, kuchnia i często jadalnia.
Odczuwanie ciepła to sprawa bardzo indywidualna. Wybierając śpiwór na wyjazd należy kierować się oznaczeniem Tcomfort – czyli temperatura komfortu danego śpiwora. Średnia temperatura będzie wahać się w okolicach 8 – 10 stopni Celsiusza.
Do busa zabieramy ze sobą właściwie wszystkie potrzebne produkty żywnościowe. Wszystkie posiłki przygotowujemy sobie sami (będzie grafik i podział zadań 😉 ). Zabieramy też duży, podwójny palnik gazowy i butlę turystyczną (jako rezerwa). Na każdym campingu do dyspozycji są kuchnie. Pamiętajcie by spakować menażkę, naczynia turystyczne i sztućce.
Aktualne ostrzeżenia MSZ dla podróżujących do: Norwegia
Więcej informacji o bezpieczeństwie: Norwegia – profil kraju
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 7 osób
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne ERGO Hestia Podróże, wariant rozszerzony:
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu pełnego (dodatkowy koszt 55 zł):
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w ogólnych warunkach ubezpieczenia ERGO Hestia Podróże.
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
To był mój pierwszy wyjazd z Apetytem i w ogóle pierwszy ever zorganizowany na jakim byłam 🙂 I nie zawiodłam się:) Super organizacja, wszystko świetnie zaplanowane, Michał nasz pilot spełnił oczekiwania chyba całej grupy. Wyjazd intensywny, ale widoki i to co Norwegia ma do zaoferowania są tego warte:) Jeśli chodzi o jedzenie to też naprawdę duży wybór, świetne campingi z genialnymi widokami. Co fajne, raz jesteśmy w bardziej wypasionym miejscu, a innym trzeba nieść wodę przez rzekę przez co wyjazd pozostaje niezapomniany.. Polecam 🙂
Super wyprawa, świetny pilot, bardzo dobrze ułożony program, a piękna Norwegii chyba nie muszę komukolwiek zachwalać! Ja wiem, że tyle pochwał brzmi lekko podejrzanie 😉 ale to był naprawdę genialny wyjazd, który polecam wszystkim aktywnym i lubiącym góry. To był mój drugi wyjazd z Apetytem i zapewne nie ostatni 🙂 Pozdrawiam ekipę!
Profesjonalnie zorganizowana wyprawa.Wszystko zaplanowane i wykonane w wręcz 120% Bardzo sympatyczna ekipa.
Zdecydowanie polecam!!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
5 komentarzy
Profesjonalnie zorganizowana wyprawa. Plan wykonany na 100%
Bardzo sympatyczna ekipa, z którą wybiorę się jeszcze na wyprawę na 100%.
Jedzenie jak to w pędzie na biwaku. Przeżycia bezcenne:) rozbijanie namiotu przy światłach samochodu.
Lider służył pomocą i dzięki niemu weszłam na Kjerag:) Dzięki:)
Pogodę mieliśmy piękną, a sama Norwegia zachwyca, mały raj północy:)
Zdecydowanie polecam!!
Zdecydowanie polecam zarówno Apetyt jak i ten wyjazd! Norwegia zachwycająca, plan ułożony znakomicie, intensywny, z dużą ilością urozmaiconego chodzenia po górach, czyli właśnie tak jak lubię :-). Noclegi na dobrze wyposażonych kempingach z zapleczem sanitarnym, wiadomo – namioty, więc miliony gwiazd(ek) :-). No i pilot – Michał – zdecydowanie właściwy człowiek na właściwym miejscu, ze świetnym flow, podejściem do grupy i ogarnięty na maxa, dodatkowo z dużą wiedzą o odwiedzanych miejscach, którą chętnie się dzielił.