Madera to wyspa, której piękno przerasta najśmielsze wyobrażenia o baśniowej krainie. Jej urok ukryty jest w kroplach wody spływających z olbrzymich liści paproci, kwiatach cieszących oczy oraz widokach rozpościerających się nad oceanem. Tajemniczą atmosferę tworzą cienie rzucane przez prastary las wawrzynowy, gałęzie zarośnięte przez porosty i chmury przetaczające się przez ścieżki szlaków. Wyspa wiecznej wiosny to również olbrzymia dawka słońca, powulkaniczne czarne plaże z naturalnymi basenami pośród skał i przepyszna kuchnia, na stołach której królują ryby, mięso i egzotyczne owoce.
By poczuć piękno Madery, każdego dnia udamy się na wędrówkę, a popołudniami dotrzemy do pięknych punktów widokowych, plaż i rozsmakujemy się w sprawdzonych knajpkach. Wiele szlaków prowadzi wzdłuż lewad (kanałów nawadniających), trekkingi w większości nie są wymagające, pozwalają czerpać czystą przyjemność z wędrówki. Wybrane trasy są zróżnicowane – prowadzą przez leśne ścieżki poprzecinane wodospadami przez góry, z widokiem na ocean, czy plantacje bananów.
Poruszać będziemy się wynajętymi autami, co umożliwia zmianę planów na wypadek niepogody, a w przypadku grupy chętnej zobaczyć jeszcze więcej niż w programie, mamy możliwość swobodnego dojazdu w każdy zakątek wyspy.
Niecałą godzinę jazdy samochodem z Ponta do Sol znajduje się inny świat. Ze słonecznego wybrzeża przenosimy się do krainy mchów i porostów. Drzewa rzucają cień, a między gałęziami przedzierają się promienie słońca.
Lewada das 25 Fontes oraz Lewada do Risco startują w tym samym punkcie. Pierwsza z nich wiedzie szlakiem 25 źródeł, zaś Lewada do Risco prowadzi do spektakularnego wodospadu wpadającego do oczka wodnego. Oba szlaki są nietrudne, pozostaje czerpać przyjemność z pięknego spaceru. Na szlaku mija się kawiarnię Nature Spot Cafe w Rabaçal, w której miło będzie się zatrzymać na kawę i ciasto.
To nasz numer jeden na Maderze. Najtrudniejszy z trekkingów na tym wyjeździe, ale również najpiękniejszy widokowo. Po około 3h wędrówki zdobędziemy Pico Ruivo 1862 m n.p.m. – najwyższy szczyt Madery. Wędrówkę na szczyt zaczniemy na punkcie widokowym Pico Areeiro. Po drodze dotrzemy do punktu widokowego Ninho da Manta, jednego z najpiękniejszych miejsc na szlaku. Ścieżka jest wyłożona kamieniami, zabezpieczona, dużo schodów, przejście całego szlaku zapewnia wiele emocji i gwarantuje ciarki na plecach – czy to z powodu zachwytu, czy, co często tu się zdarza, niskiej temperatury. Widoki, które nas czekają, są oszałamiające. Wędrówkę urozmaicają tunele wydrążone w skałach, przejście po grani, drabinki przymocowane do skały i kuropatwy górskie napotykane po drodze. Szlak przemierzamy w obie strony.
Pico Grande (1654 m n.p.m.) mimo, że nie jest to najwyższa góra Madery, to oferuje wspaniałe widoki podczas większości trekkingu. Szlak nie jest tak popularny jak inne trasy na wyspie, co oznacza, że będziemy wędrować z dala od tłumów. Momentami strome podejścia i nierówny teren, na koniec szczególnie widowiskowe i emocjonujące wejście na wolno stojący skalny wierzchołek przy asekuracji stalowej liny. Jeśli pogoda dopisze, ze szczytu można zobaczyć Paul da Serra, a także Pico Ruivo, Pico das Torres i Pico do Areeiro.
Dwa łączące się ze sobą szlaki prowadzące pośród zieleni z widokiem na dolinę. Tutaj nie ma prastarych drzew, mgieł i elfów. Jest przestrzeń, łąki, widoki na dolinę i pola uprawne. Po drodze mijamy wodospad, podczas przejścia pod którym, czeka nas drobny prysznic. To jedna z prostszych lewad, bardzo przyjemny spacer.
Skrajnie wysunięty na wschód cypel wyspy jest „łysy” w porównaniu do wiecznie zielonej wyspy. Ma on swój niezaprzeczalny urok, zamiast bujnej roślinności oczy cieszy widok nagich skał i rozbijających się o nie fal oceanu. Półwysep wraz z otaczającymi go wodami jest wpisany na listę Natura 2000. Końcówka szlaku całkiem stromo pod górkę.
Jeśli na świecie żyją elfy, to na pewno na Islandii, jednakże na wakacje na pewno podróżują na Maderę, a ich siedliskiem staje się las wawrzynowy. Jest to chyba jedno z nielicznych miejsc na świecie, które lepiej jest oglądać w mżawce niż pełnym słońcu. Klimat miejsca jest niesamowity – dokładnie taki, jak na zdjęciach. Mimo, że spacer nie jest długi, zajmie nam na pewno sporo czasu, bo miejsce jest iście magiczne. Las Laurissilva wpisany został w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fantastyczne miejsce dla miłośników fotografowania!
Najwyższy klif Madery Cabo Girão wyposażony jest w szklaną platformę i jest to punkt obowiązkowy wizyty na Maderze. Klif wyrasta nad ocean i poletka uprawne na wysokość 580 metrów. Ponad półkilometrowa „lufa” pod stopami robi wrażenie.
Miejscowości położone na północy wyspy słynące przede wszystkim z naturalnych basenów. Są to naturalne niecki z wodą morską uformowane tuż przy linii brzegowej. Uroku kąpielom dodaje powulkaniczna sceneria – czarne postrzępione skały i spienione fale. Jeśli pogoda dopisze, wykąpiemy się w basenach, jeśli będzie chłodno – amatorzy morsowania też będą mieli czas, by zanurzyć się w Oceanie Atlantyckim. Temperatura wody, nawet w miesiącach letnich, nie przekracza 23 stopni. W Seixal dodatkowo zobaczymy czarną piaszczystą plażę osłoniętą skarpami i zielonymi górami.
Funchal to miasto z długą i bogatą historią, która zaczyna się w XV wieku. To właśnie wtedy portugalscy osadnicy po raz pierwszy osiedlili się na tych terenach. W ciągu wieków miasto było ważnym portem handlowym, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju. To miejsce, w którym można poczuć prawdziwą historię i kulturę wyspy. Pomalowane drzwi na starówce to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury Funchal. Każde drzwi mają wzór, co sprawia, że miasto wydaje się jeszcze bardziej kolorowe i radosne.
Lavradores Market to targ, w którym można kupić świeże owoce, ryby i kwiaty. Warto zwrócić uwagę na tradycyjne stroje sprzedawców, które dodają uroku temu miejscu. Ceny niektórych owoców typu banano-ananas dość wysokie, za to jest możliwość degustacji egzotycznych przysmaków, zanim zdecydujemy się na zakup.
Jak Madera, to oczywiście Cristiano Ronaldo – przejdziemy się pod jego pomnik, a jeśli ktoś jest wielkim fanem piłkarza, będzie miał okazję do uwiecznienia się na fotografii z jego rzeźbą, która jest ponoć kontrowersyjna. Dlaczego? O tym przekonamy się na własne oczy.
Ogrody królujące nad miastem, w których zobaczyć nie tylko piękne rośliny, flamingi ale także imponującą kolekcję azulejos – portugalskich kafelek ceramicznych. Największe wrażenie robią jednak minerały, których ekspozycje są częścią ogrodów.
Wodospad spadający kaskadą na ulicę i wlewający się prosto do oceanu. Jak to niektórzy mówią – bezpłatna myjnia samochodowa. Piękne miejsce położone na południu wyspy nieopodal okna skalnego, które również podjedziemy zobaczyć – idealnie wygląda o zachodzie słońca.
Achadas da Cruz, a dokładniej położona u podnóży klifów i przy samym oceanie Fajã da Quebrada Nova to niezamieszkałe miejsce, które z pewnością oczaruje nas swoim klimatem. Niezwykły spokój, zakłócany jedynie przez fale Oceanu Atlantyckiego z pewnością sprawi, że poczujemy się tu jak w raju. Do miejsca dostaniemy się z punktu widokowego Miraduro do Teleferico, z którego zjedziemy bardzo stromą kolejką (o nachyleniu aż 98%).
Miejscowość słynie przede wszystkim z uroczych domków ze spadzistymi dachami krytymi strzechą. Kolory biały, czerwony i niebieski stanowią o uroku trójkątnych budynków. Dzisiaj na wyspie pozostało zaledwie kilka sztuk, są jednak tak charakterystyczne, że szkoda by było ominąć taką atrakcję.
Są miejsca na świecie, dokąd się leci, by dobrze zjeść. Madera do takich należy. Owce morza z przepysznym pałaszem (oryg. espada, rodzaj ryby) na czele i skałoczepami na przekąskę to istna uczta. Dla miłośników mięsa wyspa szykuje espetady, czyli szaszłyki serwowane na metalowych szpikulcach. Do tego chlebek czosnkowy i pyszna poncha – trunek iście zdrowotny – rum z dużą dawką cytryny i miodu pszczelego lub melasy. Podejdziemy pewnie do niejednej „ponchari”, gdzie będziemy mogli rozsmakować się ponchach o smaku marakui, kiwi, truskawek czy pomarańczy. Dla abstynentów – na rozgrzanie – zupa pomidorowa z jajkiem w koszulce, pycha.
Madera słynie również z przepysznych owoców. Podstawą są banany, które tutaj są nieco mniejsze i słodsze od tych, które możemy kupić w polskich sklepach. Poza tym skosztować możemy flaszowca, marakui, owoce monstery, smocze owoce, winogrono-pomidorki.
Punkt widokowy położony na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Widok nie ustępuje bardziej znanemu Ponta do Garajau, którego szczyt wieńczy Cristo Rei – majestatyczny posąg Jezusa. W obu miejscach schodząc po setkach schodków można podziwiać widoki roztaczające się na krainę Garajau.
Szlak prowadzący do punktu widokowego, który oszałamia każdego. Rozpościera się tu widok na dolinę Ribeira de Metade. Przy słonecznej pogodzie można zobaczyć nawet Pico Ruivo, Pico do Areeiro. Ścieżka prowadzi lasem, kanionem, w najpiękniejsze widoki są wisienką na torcie.
Spotykamy się na lotnisku 2,5h przed planowanym wylotem. Przelot na Maderę trwa około 5 godzin. Po przylocie odbieramy auta i ruszamy na nocleg. Po drodze zatrzymujemy się na zakupy. Po zakwaterowaniu, ruszamy na pierwsze testowanie smaków Madery, oglądanie zachodu słońca. Nocleg w Ponta do Sol lub okolicy.
Dzień zaczynamy od przepięknego szlaku – Lewady 25 Fontes i Lewady do Risco. Szlak nie jest wymagający. Następnie udamy się do magicznego lasu wawrzynowego Fanal. Po czasie spędzonym na podziwianiu prastarych drzew przejazd do Seixal – kameralne baseny naturalne oraz czarna plaża. Po drodze zatrzymamy się przy punktach widokowych Miradouro da Eira da Achada oraz Miradouro Ilheus da Ribeira da Janela. W Seixal czas na obiad i kąpiel. Powrót na nocleg, po drodze koniecznie krótki postój na zapierający dech w piersiach widok – Miradouro Pico da Murta.
Dziś przejedziemy na zachodnią część wyspy. Na początek wybierzemy się do Porto Monitz, dla chętnych kąpiel w basenach naturalnych. Następnie udamy się do Achadas da Cruz, gdzie w zależności od naszych sił zejdziemy pieszo szlakiem lub zjedziemy widokową kolejką. Na dole spacer trasą wzdłuż brzegu ze spektakularnym widokiem na klify i ocean. Wjazd kolejką do góry. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Calheta, dla chętnych kolejna kąpiel, tym razem na plaży ze złotym piaskiem sprowadzonym z Maroka. Powrót na nocleg.
Wędrówka Lewadą Novą i Moinho, szlak jest nietrudny, a sprawia niebywałą przyjemność. Po około 3h trekkingu, podjeżdżamy na punkt widokowy Cabo Girão, skąd udajemy się do Funchal. Czas na lunch i spacer po starówce, wizyta na targu Lavradores Market. Udamy się do lokalnej knajpki na kieliszek wina czy poncha. Powrót na nocleg.
Dziś zdobędziemy szczyt Pico Grande (1654 m n.p.m.), to będzie dobra opcja na trekkingowy rozruch przed dniem kolejnym. Do pokonania będziemy mieć 9 km trasę, której nagrodą będzie wspaniały, oryginalny i nieznany większości widok na góry Madery. Po trekkingu udamy się do malowniczego miasteczka portowego Camara de Lobos, które zyskało na popularności dzięki wizycie Winstona Churchilla. Powrót na nocleg.
Najpiękniejszy trekking wyjazdu – przejście z Pico Areeiro do Pico Ruivo (1 861 m n.p.m.). Na trasę udamy się albo wcześnie rano by być o wschodzie słońca lub po południu, by na koniec móc podziwiać piękne kolory podczas zachodu. Jeśli pogoda dopisze, podczas przejazdu autem odbijemy trochę z trasy, by przejść się dodatkowo Vereda dos Balcões, krótki i prosty spacer, a na końcu piękny widok na góry. Powrót na nocleg.
Dzisiaj zmieniamy krajobrazy i udajemy się na wysunięty na wschód Półwysep Św. Wawrzyńca. Po drodze zatrzymamy się na dwóch punktach widokowych Ponta da Oliviera oraz Ponta do Garajau. Wędrówkę po półwyspie umilą nam przepiękne widoki, tak różne od zielonej Madery. Po trekkingu udajemy się do Santany, by zobaczyć tradycyjne trójkątne domki. Powrót na nocleg.
Poranna wizyta w ogrodach Monte. Spacerujemy i podziwiamy kwiaty, flamingi, minerały, portugalską ceramikę. Dla chętnych najbardziej zwariowana atrakcja Madery – zjazd saniami z wikliny prowadzonych przez dwóch kierowców zwanych „Carreiros” (koszt 35 EUR za 2 osoby, płatne tylko gotówką). Transfer na lotnisko i przelot do Polski.
UWAGA: Realizacja programu uzależniona jest od pogody. Kolejność poszczególnych wędrówek i atrakcji może się zmieniać. Możemy też wybrać trasy alternatywne, jeśli będzie to korzystniejsze ze względu na pogodę.
Lot z Warszawy lub Gdańska (w wybranych terminach) liniami WizzAir. Bilety kupujemy po potwierdzeniu wyjazdu. Zakup biletów po stronie Klubu (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie (bo, np. ma kartę zniżkową lub chce dolecieć z innego miasta).
Wyspa wiecznej wiosny. Najcieplej latem: lipiec, sierpień, wrzesień. Najzimniej w miesiącach grudzień – luty. Duże wahania temperatur w zależności od wysokości oraz lokalizacji. Tego samego dnia temperatura może wynosić 23 stopnie na wybrzeżu i 3 stopnie w górach. Temperatura wody w oceanie 17-23 stopni.
Na miejscu poruszać będziemy się wypożyczonymi samochodami osobowymi. Jeden prowadzi lider wyprawy, pozostałe uczestnicy.
Wyżywienie we własnym zakresie. Przygotowujemy posiłki w miejscu noclegu oraz stołujemy się w lokalnych restauracjach, barach.
Nocujemy w apartamentach, pensjonatach. Pokoje 2-osobowe, możliwe pokoje koedukacyjne i wspólna łazienka w ramach jednego apartamentu. Miejsca mają w pełni wyposażoną kuchnię, gdzie będziemy mogli przygotowywać posiłki. Śpimy w jednym miejscu podczas całego pobytu.
Aby potwierdzić wyjazd musi uzbierać się minimum 7 osób.
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 7 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne TU Europa Travel World, wariant Standard Plus. Obejmuje ono koszty leczenia (KL), NNW, OC i bagaż.
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu VIP (za dopłatą).
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w Ogólnych warunkach ubezpieczenia TU EUROPA.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić zaznaczając taką prośbę w formularzu podczas zapisu na wyjazd.
Przeczytaj dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu.
lub
*możliwy wylot z Warszawy i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy, Katowic i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy, Katowic i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy, Katowic i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy, Katowic i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy, Katowic i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy i Gdańska
*możliwy wylot z Warszawy i Gdańska
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Wspaniała organizacja,przepiękne widoki,Ola bardzo opiekuńcza, zorganizowana,doskonały kierowca po krętych drogach Madery. Extra poczucie humoru,.Jedzenie obłędne, apartamenty ogromne zaopatrzone we wszystko, poza tym pralnia z suszarkami dla wygody. Wspomnienia nadal żywe, urlop jak marzenie!Dziękuję
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
3 komentarze
Wyprawa marzenie! Cudowne miejsce, zachwycające na każdym kroku, pyszne jedzenie, fantastyczny hotel. Ola jak dla mnie: najlepsza z najlepszych! Wyjazd na zawsze zapisany w serduchu. Polecam serdecznie
Uważajcie! Na Maderę trudno się dostać a i czasem trudno z niej wrócić. Jeśli pojedziecie z „apetytem”, bardzo możliwe, że sami nie będziecie tego chcieć. Ola daje radę. To tyle, resztę sobie sami odkryjcie. Naprawdę warto.