Zapraszamy na niesamowitą wyprawę do krainy lodu i ognia – na Islandię. Jeżeli macie w sobie iskrę poszukiwacza przygód to ten wyjazd jest właśnie dla was! Lodowce i wulkany, wodospady i gejzery, wulkaniczne jaskinie i góry lodowe, foki i renifery, maskonury, gorące źródła… Mamy wymieniać dalej?
Ten niesamowity tydzień spędzimy pośród atrakcji półwyspów zachodniego wybrzeża – Reykjanes i Snæfellsnes, słynnego Złotego Kręgu, magicznego południowego wybrzeża oraz urokliwej stolicy – Reykjaviku.
Będziemy podziwiać cuda przyrodnicze – wodospady (Hraunfossar, Barnafoss, Kirkjufossar, Glymur, Gullfoss, Seljalandsfoss, Gljufrabui, Skógafoss), lodowce (Snaefellsjokull, Eyjafjallajökull, Sólheimajökull, Svínafellsjökull), kratery wulkaniczne (Saxhóll, Kerið), klify (Arnarstapi, Gerduberg), gejzery (Strokkur), malownicze pola lawowe porośnięte mchem, wulkaniczne pustynie, obszary geotermalne i inne zapierające dech w piersiach dziwa natury.
Odwiedzimy ikoniczne miejsca takie jak: góra Kirkjufell, czarny kościół w Budir, kanion Fjaðrárgljúfur, półwysep Dyrhólaey, równinę Þingvellir i jezioro Þingvallavatn oraz słynne czarne plaże – Reynisfjarę i Diamentową.
Będziemy tropić lokalne zwierzaki: foki, maskonury, renifery, konie, owce, a może nawet uda nam się wypatrzeć wieloryba!
A przede wszystkim będziemy się dobrze bawić!
Seljalandsfoss jest jednym z najbardziej znanych wodospadów Islandii. Jego cechą charakterystyczną jest to, że można wejść za ścianę spadającej wody i schować się w małej grocie. Niestety zimą ta ścieżka jest całkowicie skuta lodem i zamknięta dla turystów. Nie przeszkodzi nam to jednak w podziwianiu piękna kaskad spadającej wody.
Spod Seljalandfoss przespacerujemy się do wodospadu Gljúfrabúi, który ukryty jest między skałami i dostać można się do niego tylko po kamieniach umieszczonych w wypływającym spod niego potoku. Śmiałkowie, którzy zdecydują się wejść pod wodospad wrócą całkowicie mokrzy, ale wrażenia są niezapomniane.
W Skógafoss z kolei woda spada z impetem z niemal 60 metrówej skarpy. Wodospad można fotografować z dołu i z góry, gdzie wchodzi się po schodkach.
Dyrhólaey to mały półwysep zlokalizowany na południowym wybrzeżu Islandii, niedaleko od wioski Vik. Rozciąga się stąd przepiękny widok: ku północy na olbrzymi lodowiec Mýrdalsjökull, na wschodzie widać czarne kolumny wulkanicznych ostańców wyrastających z morza (Reynisdrangar), a na zachodzie ukazuje się naszym oczom całe wybrzeże, aż po Selfoss. Gdy spojrzymy na południe – dokładnie w kierunku morza – ujrzymy gigantyczny łuk w skałach wulkanicznych wynurzających się z wody.
Na półwyspie znajdziemy też piękną czarną plażę i bardzo fotogeniczną latarnię morską.
Vik i Myrdal to niewielkie miasteczko, jedyne na południowym wybrzeżu, które nie ma portu. Zlokalizowana tu czarna plaża uznawana jest za jedną z 10 najładniejszych plaż świata (wg magazynu “Islands Magazine”). W bezpośredniej okolicy znajdują się wspomniane już skalne słupy Reynisdrangar (najwyższy ma 60 metrów). Na skraju plaży znajdziemy też piękne bazaltowe skały, które układają się jak stopnie.
Część Parku Narodowego Skaftafell – czoło jęzora lodowca, które malowniczo wcina się w brudnobrązowe skały. Okolica pełna jest kontrastów.
Jedna z pereł Islandii – przepiękna laguna, w wodach której pływają bryły lodowca, a pomiędzy nimi foki.Kręcono tu sceny do filmu z serii James Bond – Śmierć nadejdzie jutro. Lagunę tworzą wody topniejącego lodowca Breiðamerkurjökull, z którego wypływa najkrótsza rzeka na wyspie (jedynie 1500 metrów długości).
Powszechnym widokiem na wyspie (i bardzo wdzięcznym tematem fotograficznym) są konie islandzkie (kuc islandzki). Jest to rasa wyhodowana na Islandii i przystosowana do warunków życia panujących na północy.
Na tzw. Złoty Krąg składa się kilka lokalizacji, niezwykle ważnych turystycznie. Jest to m. in. Þingvellir (miejsce zgromadzeń średniowiecznego parlamentu), gdzie jak na dłoni widać granicę pomiędzy płytami kontynentalnymi północnoamerykańską i euroazjatycką. Stając na znajdującym się tu moście jedną nogą jest się w Europie, a drugą w Ameryce. Jest też pole geotermalne z najsłynniejszymi gejzerami – Geysir (aktywny tylko, gdy stymulowany jest przez trzęsienie ziemi) i Strokkurem (wyrzuca strumień wody na ponad 30 metrów w regularnych odstępach czasu). Ostatnim miejscem wartym odwiedzenia na szlaku Złotego Kręgu jest wodospad Gullfoss – najsłynniejszy wodopsad Islandii.
Krajobrazy na Islandii zmieniają się jak w kalejdoskopie – jadąc wzdłuż drogi nr 1 widzimy soczystą zieleń łąk, by już po chwili wjechać w wulkaniczną pustynię, gdzie jak okiem sięgnąć widać tylko żwir i czarny piasek.
Secret Lagoon to najstarszy basen geotermalny na Islandii. Woda w nim ma temperaturę około 40 stopni, co sprawia że szczególnie miło jest się w niej zanużyć gdy na zewnątrz zimno. Dookoła zbiornika prowadzi kamienna ścieżka, którą można się przespacerować, gdy zrobi nam się już zbyt ciepło. Dodatkową atrakcją są źródła geotermalne zlokalizowane tuż przy basenie, w tym mały gejzer strzelający co około 5 minut.
Wizyta w Secret Lagoon jest atrakcją dodatkową (koszt około 120 zł, w tym wypożyczenie ręcznika) i w programie możemy ją uwzględnić tylko jeśli wylot z Islandii mamy w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
Wylot z Polski do Keflaviku na Islandii. Wypożyczenie aut, przejazd na pierwszy nocleg.
Po śniadaniu ruszamy w trasę, po drodze podziwiając „perełki” zachodniego wybrzeża – największe źródło geotermalne Islandii – Deildartunguhver, przepiękne lawowe wodospady Hraunfossar, kaskadę Barnafoss czy bazaltowe kolumny Gerðuberg.
Nocleg na półwyspie Snæfellsnes.
Półwysep Snæfellsnes zwany jest „Islandią w pigułce” i cały kolejny dzień poświęcimy na zwiedzanie tej części wyspy – wulkan i lodowiec Snaefellsjokull, góra Kirkjufell i wodospad Kirkjufossar, krater wulkaniczny Saxhóll.
A jakby tego było mało to zejdziemy pod ziemię (!) do jaskini lawowej Vatnshellir.
Nocleg na półwyspie Snæfellsnes.
W kolejnym dniu czeka nas wędrówka pod jeden z największych wodospadów na wyspie – Glymur (prawie 200 metrów wysokości!), aby do niego dotrzeć będziemy musieli przeprawić się przez rzekę. Widok z samego szczytu na cały kanion i wodospad jest wart każdego wysiłku.
Nocleg w okolicach Selfoss.
Dzień pod znakiem atrakcji „Złotego Kręgu” – rozpoczniemy od Złotego Wodospadu – Gullfoss, będziemy podziwiać jedną z największych atrakcji wyspy jaką są gejzery oraz niezwykle ważne dla Islandczyków miejsce – Równinę Zgromadzeń (Þingvellir), a także zajrzymy do kanionu Silfra, w którym przebiega granica między płytami kontynentalnymi północnoamerykańską i euroazjatycką.
Nocleg w okolicach Selfoss.
Dziś ruszamy na południowe wybrzeże. Zobaczymy z bliska (naprawdę z bliska) wodospad Seljalandsfoss oraz Skógafoss.
Następnie czeka nas niesamowite przeżycie – wędrówka po lodowcu Sólheimajökull z certyfikowanym przewodnikiem.
Sprawdzimy, czy czarna plaża Reynisfjara jest rzeczywiście tak piękna, jak o niej mówią. Na półwyspie Dyrhólaey zobaczymy zabytkową latarnię i z wysokiego klifu spojrzymy na wzburzony ocean. Jak będziemy mieli szczęście, zaobserwujemy wyjątkowe ptaki – maskonury.
Nocleg w okolicach Vik.
Dotrzemy na wschód wyspy, do słynnej laguny lodowcowej Jokulsarlon. Tworzą ją bryły lodu, które odrywają się od lodowca, by następnie wypłynąć w morze. Ciekawe, jakie kryształy znajdziemy na diamentowej plaży?
Tego dnia czeka nas jeszcze wędrówka bajkowym kanionem Fjaðrárgljúfur.
Nocleg w okolicach Vik.
Z samego rana zajrzymy do jaskini Yody, a potem ruszymy na podbój i zwiedzanie stolicy – ulicę Laugavegur, zobaczymy budynek opery Harpa, rzeźbę Sun Voyager, oraz kościół Hallgrimskirkja.
Wyprawę kończymy świeżutką rybą z frytkami – prosto od lokalnych rybaków.
Wylot do Polski.
Połączenie lotnicze na trasie Warszawa – Keflavik (Reykjavik) – linie lotnicze Wizzair. Bilety kupujemy w momencie potwierdzenia wyjazdu. Bilety lotnicze uczestnik może kupić samodzielnie (ważne! poczekaj na potwierdzenie grupy!) albo my możemy w tym pośredniczyć. Odpowiedniego wyboru można dokonać na etapie rezerwacji.
Temperatury latem wahają się od 5°C do około 20°C w dzień. Pogoda na dalekiej północy lubi się bardzo często zmieniać – czyli raz jest ciepło i słonecznie, a pięć minut później wieje arktyczny wiatr i deszcz pada w poziomie. Wiosną i jesienią temperatury powietrza oscylują w przedziale od -10°C do +10°C. Krótko mówiąc kurtka puchowa, czapka i rękawiczki są najlepszym przyjacielem arktycznego podróżnika przez cały rok.
Wyżywienie nie jest wliczone w cenę wyprawy. Na miejscu będziemy się zatrzymywać w sklepach i robić zakupy spożywcze. Posiłki – śniadania, obiadokolacje i prowiant na drogę – będziemy przygotowywać we wspólnej kuchni na noclegach.
Nocujemy w domkach, apartamentach, hostelach lub guesthousach (możliwe pokoje wieloosobowe/koedukacyjne i wspólne łazienki), w czterech różnych lokalizacjach. Miejsca, w których zatrzymujemy się na noclegi posiadają w pełni wyposażone kuchnie i jadalnie oraz zapewniają pościel.
Na miejscu poruszać będziemy się wypożyczonymi samochodami osobowymi. Jeden prowadzi lider wyprawy, pozostałe uczestnicy.
Aby potwierdzić wyjazd musi uzbierać się minimum 10 osób.
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne TU Europa Travel World, wariant Standard Plus. Obejmuje ono koszty leczenia (KL), NNW, OC i bagaż.
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu VIP (za dopłatą).
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w Ogólnych warunkach ubezpieczenia TU EUROPA.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić zaznaczając taką prośbę w formularzu podczas zapisu na wyjazd.
Przeczytaj dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu.
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
Góry, Objazdówka, Wędrówki, Z plecakiem, Natura