Wyprawa na Ararat to nie tylko zdobywanie góry. To kompani podróży kroczący obok (pocący się obok😉), przekraczanie własnych granic, wreszcie – uczucie radości, które zna każdy, kto stanął na wymarzonym szczycie.
Momentami będzie ciężko, zimno, ostro pod górę, ale damy radę! Będzie oczywiście wesoło, smacznie, nikt nie pozostanie bez wsparcia.
Na koniec wyprawy program kulturalny – zwiedzanie pałacu, przyjrzenie się Arce Noego, a dla lubiących relaks – turecka łaźnia. Program ułożony jest tak, by zapewnić odpowiednią aklimatyzację i tak, by wystarczyło zaledwie 5 dni urlopu oraz dwa weekendy na wyjazd.
Najwyższy szczyt Turcji królujący nad Wyżyną Armeńską będzie głównym celem naszej wyprawy. Ten wulkaniczny szczyt został pierwszy raz zdobyty w 1829 roku. Dzisiaj zdobi on godło Armenii oraz jest biblijnym miejscem spoczynku Arki Noego.
Wyprawa wymaga kondycji, codziennie będziemy pokonywać 1000 m przewyższenia. Nie jest to wyprawa ekstremalna, na szlaku nie ma trudności technicznych, a jedynie w kopule szczytowej używać będziemy raków. Niemniej jednak wymagane jest posiadanie doświadczenia górskiego, niekoniecznie wysokogórskiego.
Jeśli w Twoich planach jest zdobycie pierwszego w życiu pięciotysięcznika, Ararat jest idealnym wyborem – trekking nie jest trudny technicznie, zapewnione jest wyżywienie, wchodzi się na lekko. Szczyt zdobywamy, zachowując odpowiednią aklimatyzację, by zminimalizować ryzyko choroby wysokogórskiej i zwiększyć szanse stanięcia na wierzchołku.
Jeśli byłaś/łeś już w górach wysokich, nie szkodzi. Ararat i tak będzie przygodą, zwłaszcza jeśli wybierzesz początek sezonu, kiedy jest jeszcze chłodniej i może zalegać więcej śniegu.
Wejście na Dach Turcji będzie wspaniałym przeżyciem, które wspominać będziemy jeszcze przez długi czas.
Po trekkingu przeniesiemy się do budowli rodem z „Baśni 1000 i jednej nocy”. Pałac Ishaka Pashy budowany był przez 99 lat na przełomie XVII i XVIII wieku. Zwiedzimy między innymi dziedziniec, harem, pięknie rzeźbiony grobowiec, meczet i inne pomieszczenia. Architektura i zdobienia pałacu to mieszanina stylów takich jak osmański, perski, ormiański i seldżucki. Samo położenie pałacu na wysokości 2000 m n.p.m. nad równiną nad którą wznosi się Ararat robi niesamowite wrażenie.
Co się stało z biblijną Arką Nowego po potopie? Księga Rodzaju podaje, że ,,Osiadła arka w siódmym miesiącu, siedemnastego dnia tego miesiąca, w górach Ararat.”
Przez setki lat poszukiwacze starali się ją odszukać. Nie było to proste, eksplorację góry utrudniały wojny, lawiny, trzęsienia ziemi. Właśnie to ostatnie przyczyniło się ponoć do odsłonięcia formacji w kształcie statku w 1948 roku. Zdjęcia z lotu ptaka dokonał turecki kartograf i kapitan na zlecenie NATO w 1959 roku. Od tego czasu wielu badaczy i naukowców wykonywało tutaj badania, używając wykrywaczy metali, skanów 3D i innych metod, chcąc udowodnić jej autentyczność.
Turecka łaźnia to uczta dla ciała i ducha. Czy może być coś lepszego niż odpoczynek w hammamie po 5 dniach intensywnej wędrówki? Wyjdziemy zaróżowieni, zrelaksowani i lżejsi o kilka warstw naskórka. Atrakcja fakultatywna, około 20 EUR.
Wylot z Polski do miejscowości Van lub Agri w Turcji (lot z jedną przesiadką). Prosto z lotniska busem ruszamy do Doğubeyazit, miasteczka będącego bazą wypadową zdobywców Araratu. Czas przejazdu niecałe 2,5h. Zakwaterowanie w hotelu, wspólna kolacja integracyjna w restauracji.
Przejazd busem do początku szlaku. Zaczynamy wędrówkę z wysokości ok. 2200 m n.p.m. z wioski Çevirme . Naszym celem jest obóz pierwszy na wysokości 3200 m n.p.m. Nocleg w namiotach 2 – osobowych.
Dzień aklimatyzacyjny. Po śniadaniu trekking, podczas którego osiągniemy wysokość 4200 m n.p.m. Spędzimy tam około 1,5h, by przyzwyczajać organizm do wysokości. Na obiad i nocleg schodzimy z powrotem do obozu pierwszego.
Przejście do obozu drugiego, który będzie naszą bazą wypadową na wierzchołek Araratu. Zostajemy na noc na wysokości 4200 m n.p.m. Wcześnie kładziemy się spać, pobudka następnego dnia o 1-2 w nocy. Przewyższenie 1000 m w górę. Czas wędrówki 3-4h.
Atak szczytowy. Pobudka między 1 a 2 w nocy. Wejście na szczyt zajmie nam 5 -7 h w zależności od tempa grupy i warunków atmosferycznych. Po zdobyciu góry, zejście do obozu drugiego na 4200 m n.p.m., odpoczynek, lunch, spakowanie się i zejście do obozu pierwszego na nocleg.
Po śniadaniu zejście do podnóża szlaku, przejazd do Doğubeyazit oraz zakwaterowanie w hotelu, wymarzony prysznic. Po południu zwiedzanie Pałacu Ishaka Pashy, położonego na wyżynie z widokiem na Ararat. Kolejny punkt programu, to pomnik przyrody Arka Noego. Wieczorem dla chętnych turecka łaźnia – hammam, będzie to cudowne zakończenie górskiej przygody.
Żegnamy Turcję. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Podczas każdej z naszych wypraw to najważniejszy element. Nie inaczej jest podczas naszych wyjazdów w góry wysokie. Bezpieczna podróż oznacza, że przygotowania do niej rozpoczynają się na minimum kilka tygodni przed datą wylotu. Przede wszystkim przekazujemy uczestnikom obszerny zasób informacji praktycznych, tak by mogli się odpowiednio przygotować zdrowotnie, kondycyjnie, sprzętowo i mentalnie. Omawiamy z każdym z uczestników jego kondycję i doświadczenie górskie, pomagamy w przygotowaniu odpowiedniego poziomu kondycji i zaopatrzeniu się w niezbędny ekwipunek. Z racji faktu, że wyjazd na Ararat wiąże się z przebywaniem na znacznych wysokościach, bardzo poważnie podchodzimy do kwestii aklimatyzacji. Dlatego nasze modele aklimatyzacji konsultujemy z lek. med. wysokogórskiej. Pozwala to na udział w naszych wyprawach również osobom, które do tej pory nie przebywały na wysokości wyższej niż np. Rysy (2499 m n.p.m.).
Każdy z uczestników naszych wypraw na Ararat otrzymuje w cenie wyprawy szkolenie „Wysokogórska pierwsza pomoc” prowadzone przez lek. med. Roberta Szymczaka, podczas którego otrzyma komplet informacji na temat w jaki sposób przygotować się do przebywania w górach wysokich oraz jak przeciwdziałać zagrożeniom jakie mogą nas tam spotkać.
Nasi Liderzy którzy prowadzą wyprawy mają doświadczenie górskie, więc pod ich opieką będziecie czuli się bezpiecznie, a lokalni przewodnicy, z którymi współpracujemy podczas akcji górskich znają teren jak własną kieszeń, co również w ogromny sposób wpływa na Wasze bezpieczeństwo.
Wyjazd dla osób o bardzo dobrej kondycji z doświadczeniem górskim. Należy być świadomym tego, że dziennie będziemy pokonywać 1000 m przewyższenia z małym plecakiem ,,na lekko”.
Atak szczytowy jest wymagający, bo zajmuje około 12 h bez przerwy na ciepły posiłek. W czerwcu atak szczytowy może zaczynać się z wysokości 3800 m n.p.m. , więc te terminy mogą być trudniejsze.
Lot z Warszawy do Van lub Agri. Bilety kupujemy w momencie potwierdzenia wyjazdu. Zakup biletów po stronie Klubu (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie (bo, np. ma kartę zniżkową lub chce dolecieć z innego miasta).
Musimy przygotować się na upał podczas dni spędzonych u podnóża góry. Podczas trekkingu temperatura będzie systematycznie spadać wraz z wysokością, więc trzeba przygotować się na mróz. Możliwe opady deszczu, a wyżej śniegu. Noce chłodne, należy zabrać śpiwór o komforcie około minus 10 stopni Celcjusza.
Podczas trekkingu zapewniamy 3 posiłki dziennie: śniadanie, lunch i kolację przyrządzane przez lokalsów. W menu: zupa, ryż z kurczakiem i warzywami, pasta, wołowina, opcje wegetariańskie. W Doğubeyazit stołujemy się w restauracjach. Warto zabrać ze sobą batoniki energetyczne, bakalie i inne przekąski.
Na trekkingu nocować będziemy w namiotach dwuosobowych. W Doğubeyazit (przed trekkingiem oraz po trekkingu) nocleg w hotelu.
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 8 osób
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne TU Europa Travel World, wariant Standard Plus. Obejmuje ono koszty leczenia (KL), NNW, OC i bagaż.
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu VIP (za dopłatą).
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w Ogólnych warunkach ubezpieczenia TU EUROPA.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić zaznaczając taką prośbę w formularzu podczas zapisu na wyjazd.
Przeczytaj dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu.
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!