Wyprawa rowerowa wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku to wielka przygoda, w czasie której odwiedzimy prawie wszystkie latarnie morskie na polskim wybrzeżu. Przemierzymy wspólnie około 600 km, wejdziemy na 12 obiektów udostępnionych dla zwiedzających oraz przeżyjemy wiele niesamowitych przygód.
Noclegi pod gwieździstym letnim niebem, przystanki na dzikich plażach, orzeźwiające kąpiele w morskich falach, zachody słońca podziwiane z plaży, wspólne wieczory przy ognisku. To tylko przedsmak tego co czeka nas na Pomeranii!
Wszystkie latarnie polskiej części Bałtyku zostały połączone Szlakiem Latarń Morskich. Jest to doskonała propozycja dla osób chcących w aktywny sposób zwiedzić atrakcje polskiego wybrzeża. Szlak Latarń Morskich biegnie przez całe polskie wybrzeże Bałtyku, od Krynicy Morskiej aż po Świnoujście, oferując turystom zwiedzanie siedemnastu latarni morskich. Przebycie szlaku jest dobrym pomysłem m.in. dla rowerzystów.
Orientacyjna długość biegnącego przez dwa województwa (zachodniopomorskie i pomorskie) szlaku wynosi 669 kilometrów. Ze względu na fakt, że znajdujące się na trasie szlaku latarnie zlokalizowane są zazwyczaj w okolicach najpiękniejszych morskich kurortów, jego przebycie stanowi wspaniałą okazję do zwiedzenia wszystkich zakątków polskiego wybrzeża.
Siedemnaście latarń jest bowiem zlokalizowanych w takich miejscowościach, jak Krynica Morska, Gdańsk, Darłowo, Jastarnia, Ustka czy Kołobrzeg, a także w mniej obleganych – Osetnik/Stilo i Czołpino (tamtejsza latarnia zlokalizowana jest w Słowińskim Parku Narodowym, co stanowi dodatkową atrakcję).
Każda latarnia jest inna – budowane były przez Polaków i Niemców, z czerwonej, czasem żółtej cegły. Latarnie posiadają jedno lub dwa światła (w niektórych obiektach można z bliska przyjrzeć się sposobom wysyłania sygnałów świetlnych), są owalne lub prostokątne – każda z nich jest wyjątkowa, a zobaczenie wszystkich umożliwi właśnie wyprawa Szlakiem Latarń Morskich.
Uwaga: Realizacja programu uzależniona jest od pogody i możliwe są modyfikacje w trakcie trwania wyprawy.
Popołudniowa zbiórka na dworcu PKP w Świnoujściu. Zwiedzamy miasto i ruszamy… na zachód! Tak, na początek odwiedzimy naszych zachodnich sąsiadów. Robimy pamiątkowe zdjęcie nad granicą polsko–niemiecką i wyruszamy na wschód.
Świnoujście -> Międzyzdroje (40 km) | |
Latarnia Świnoujście |
Zwiedzamy Międzyzdroje, gdzie zobaczymy m.in. molo oraz Aleję Gwiazd. Następnie odwiedzimy Woliński Park Narodowy, w którym złożymy wizytę w zagrodzie żubrów. Kolejną atrakcją tego dnia będzie góra Gosań – najwyższe klifowe wzniesienie na polskim wybrzeżu.
Międzyzdroje –> Dziwnów -> Rewal (50 km) |
Tego dnia zwiedzimy muzeum Latarń Morskich w Niechorzu.
Rewal –> Kołobrzeg –> Ustronie Morskie -> Mielno (78 km) | |
Latarnie: Niechorze, Kołobrzeg, Gąski |
Mielno -> Darłowo -> Jarosławiec (56 km) | |
Latarnie: Darłowo, Jarosławiec |
Jarosławiec -> Ustka -> Rowy -> Czołpino (64 km) | |
Latarnie: Ustka, Czołpino |
Ten dzień będzie obfitował w atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego. Obejrzymy Wydmę Czołpińską, a następnie przejedziemy wzdłuż plaży do ruchomych wydm, gdzie wejdziemy na największą z nich (i równocześnie największą w Polsce) – Łącką Górę. Po krótkim odpoczynku, dalej mknąc po plaży, dojedziemy do Łeby, po drodze odwiedzając jeszcze ruiny wyrzutni rakiet V2 i ośrodka badawczego hitlerowskich Niemiec.
Czołpino -> Łeba -> Ostenik (48 km) | |
Latarnia Stilo |
Siódmego dnia naszej wyprawy pognamy jak wiatr Autostradą Rowerową (część międzynarodowego szlaku rowerowego R10), aż do samego Helu. Jeżeli czas pozwoli zajrzymy na chwilę do fokarium i rzucimy foczkom śledzia aby miło nas zapamiętały.
Osetnik -> Władysławowo -> Hel (86 km) | |
Latarnie: Rozewie, Hel |
Przed południem rozpoczniemy rejs Tramwajem Wodnym Polskiej Żeglugi Morskiej z Helu do Gdańska. W tym czasie będziemy mogli zaznać zgoła innych doznań niż podziwianie widoków tylko z siodełka roweru. Po dopłynięciu do Gdańska zaliczymy krótki spacer po Starym Mieście, gdzie będziemy mogli podziwiać Wyspę Spichrzów, Fontannę Neptuna oraz Żuraw Gdański.
Hel -> Gdynia -> Gdańsk (40 km) | |
Latarnia Gdańsk Nowy Port |
Zakończenie wyprawy. Uczestnicy rozjeżdżają się do domów.
Każdy kto posiada ogólnosportowe zacięcie na pewno sobie poradzi z ukończeniem tej wyprawy. Wystarczy, że w miarę regularnie jeździsz na rowerze lub biegasz albo uprawiasz dowolny sport wymagający pracy nad kondycją.
Poza tym do rozpoczęcia wyprawy pozostało jeszcze bardzo dużo czasu, więc nawet osoba, która jeszcze nie potrafi jeździć na rowerze była by w stanie się do niej przygotować. Oferujemy swoją pomoc w przygotowaniach kondycji do wyprawy.
Idealnym rozwiązaniem będzie rower górski (MTB) lub trekkingowy z bagażnikiem przystosowanym do zamontowania sakw rowerowych lub z możliwością zamontowania takiego bagażnika. Z racji tego, że będziemy podróżować głównie drogami gruntowymi i szutrowymi inne rowery się nie sprawdzą. Poza tym na pewno pojedziemy też czasem plażą. W końcu to wyprawa wzdłuż wybrzeża!
Przede wszystkim: Twój rower MUSI być sprawny!
Ty i twój rower powinniście być wyposażeni w:
Należy się przygotować na zmienną pogodę. Na otwartych przestrzeniach może wiać wiatr, nie wykluczamy też deszczu – wskazane jest, by posiadać kurtkę przeciwdeszczową.
Nocować będziemy na polach namiotowych wyposażonych w prysznice, miejsca do gotowania i zmywania naczyń. Spać będziemy oczywiście w namiotach (dostarczonych przez organizatora).
Wymagana średnia kondycja fizyczna. Dziennie na rowerze będziemy pokonywali dystanse o długości około 60km.
Wyżywienie we własnym zakresie.
Śniadania i obiadokolacje możemy przygotowywać wspólnie na campingach z zakupionych wcześniej produktów, a w trakcie podróży skorzystać z punktów gastronomicznych, gdzie kupimy coś gotowego.
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 8 osób
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!