Okolice Tromsø i wyspa Senja słyną z niesłychanej urody krajobrazu. O tej drugiej mówi się, że jest to Norwegia w pigułce – piękne lasy, spokojne i malownicze jeziorka, fiordy, dziki ocean i nagie strome szczyty, które wyłaniaja się wprost z morskiej toni. Cały region jest równie piękny jak Lofoty, jednak znacznie mniej uczęszczany przez turystów.
Wyspa Senja to wymarzone miejsce dla wszystkich wielbicieli przygód na łonie natury. Bardzo mało turystów i spektakularne widoki sprawią, że nacieszysz oczy pięknem otaczającego nas świata, a nogi same będą niosły Cię w nieznane.
Noclegu w namiocie, pod gwiazdami, gdzieś na górskiej łące nie da się w żaden sposób porównać z tradycyjnym snem w łóżku. Zapach morskiej bryzy i szum wiatru działają relaksująco na każdego.
Jedną z największych atrakcji w czerwcu jest tzw. midnight sun, czyli białe noce. Słońce nie zachodzi za horyzont, a jedynie delikatnie ślizga się po linii widnokręgu. Przez całą noc jest jasno i nie musimy się obawiać, że zmrok zaskoczy nas na szlaku. I kto choć raz doświadczył tego zjawiska, to zakocha się w nim na zawsze. Słońce rzucające w środku nocy długie cienie zapewnia niesamowite warunki dla amatorów fotografii.
Okolice miasta Tromsø obfitują w liczne szlaki górskie o różnym stopniu trudności. Zaczniemy od tych łatwiejszych, w ramach rozgrzewki, a skończymy na trudniejszych i dłuższych. Jednego możemy być pewni – wspaniałe widoki będą nam towarzyszyć na każdym z nich.
Łatwy i przyjemny szlak, z którego widać w oddali wyspę Tromsøya, na której położona jest stolica regionu – Tromsø.
Widok ze szczytu Rødtind.
Niewielkie wzgórze na wyspie Kvaløya, z którego rozpościera się piękny widok na Ersfjord z jednej strony i na Kaldfjord z drugiej.
Widok z Nattmålsfjellet na Ersfjord. Na horyzoncie, u ujścia fiordu, widać szczyt Skamtinden.
Wymagający szczyt u ujścia fiordu Ersfjord. Droga na górę jest stroma, ale wysiłek włożony w jej pokonanie jest tego wart. Z jednej strony widok na ocean i okoliczne wyspy, z drugiej w oddali majaczy na horyzoncie Tromsø.
Widok ze szczytu. Zdjęcie wykonane w czerwcu 2018 roku, o godzinie 2 w nocy.
Ten szczyt jest już znacznie prostszy, ale równie spektakularny. Wspaniały widok na północ!
Wyspa Senja często nazywana jest Norwegią w pigułce. Na północy wybrzeże jest skaliste, a tereny górzyste. Widoki ze szczytów są oszałamiające – od oceanu po inne szczyty górskie. Na południu wybrzeże jest łagodne, a natura oferuje nam piękne wędrówki wśród lasów i jezior.
Segla jest bez wątpienia najbardziej popularnym celem górskich wędrówek na wyspie Senja. Ma bardzo charakterystyczny kształt – przypominający żagiel. Na szczyt wejdziemy od strony południowej, po swojej lewej stronie mając stromy klif opadający bezpośrednio ku wodom fiordu Mefjord. Nie musimy jednak obawiać się dużej ekspozycji – szlak jest szeroki, chociaż miejscami zniszczony.
Z wierzchołka wspaniały widok na otaczające nas z każdej strony góry.
Szlak na Seglę (góra za plecami fotografa) i widok na otaczające góry
Segla (639 m n.p.m.) w całej okazałości – widziana od strony południowej
Schodzimy tą samą drogą – do przełęczy. Stąd zamiast udać się w drogę powrotną na parking ruszymy na kolejny piękny szczyt – Barden (659 m n.p.m.). Wsród lokalnych mieszkańców cieszy się wiekszym uznaniem niż Segla (jest też od niej wyższy) i z pewnością marsz tą trasą będzie dla nas bardzo satysfakcjonujący. Z góry roztacza się widok na dwa fiordy, Mefjord oraz Øyfjord, a także na Seglę i wiele innych gór.
Szlak na Barden prowadzący z Segli
Spektakularny widok ze szczytu Barden (659 m n.p.m.)
Dla odmiany od górskich wędrówek przemierzając park narodowy Ånderdalen poruszać będziemy się raczej w płaskim terenie, ale z pewnością nie zabraknie pięknych widoków. W wielu miejscach podziwiać możemy dziewiczą przyrodę, lasy sosnowe i rozległe podmokłe tereny.
Dojdziemy do jeziora Åndervatnet i po krótkim odpoczynku udamy się w drogę powrotną. Nad jeziorem znajduje się ogólnodostępna chatka, w której można się ogrzać i przygotować sobie np. herbatę.
Na Senji znajdziemy wiele miejsc zapierających dech w piersiach. Do części z nich nie trzeba nawet się wspinać, czy wędrować, ponieważ znajdują się tuż przy drodze. Kilka z takich punktów zobaczymy, m. in. białą plażę Ersfjord, platformę widokową Bergsbotn, czy nadmorską ścieżkę Tungeneset.
Nadmorska ścieżka Tungeneset – jak widać pogoda na zwiedzanie jest zawsze, chociaż nie zawsze ładna
UWAGA: Realizacja programu uzależniona jest od pogody. Kolejność poszczególnych wędrówek i atrakcji może się zmieniać.
Wylot z Gdańska do Tromsø. Po wylądowaniu wynajmujemy samochody i jedziemy na camping w Tromsø. Dla chętnych wieczorny wypad na miasto.
Po śniadaniu ruszamy na pierwsze szlaki: Rødtind (470 m n.p.m.) i Nattmålsfjellet (297 m n.p.m.). Przyjemny wysiłek na świeżym powietrzu dostarczy nam potężną dawkę endorfin i rozbudzi apetyt na kolejne wędrówki.
Powrót na camping w Tromsø.
Skoro juz trochę rozruszaliśmy mięśnie poprzedniego dnia, czas wybrać się na poważniejszą wędrówkę. Naszym celem jest Skamtinden (884 m n.p.m.) i Brosmetinden (525 m n.p.m.).
Ten pierwszy jest trudniejszy, a podejście bardziej strome. Widoki ze szczytu wynagrodzą nam jednak wszelkie trudy.
Szlak na Brosmetinden jest łatwiejszy, a w trakcie całej wędrówki na szczyt mamy spektakularny widok na ocean i sąsiednie wyspy.
Wieczorem przejazd na południe i nocleg na urokliwej plaży.
Ognisko przy blasku północnego słońca (Midnight Sun) i nocleg na uroczej plaży. Dla takich chwil chce się żyć!
Z samego rana udamy się na krótką wędrówkę na niewielki szczyt Ørnfløya (150 m n.p.m.), z którego będziemy podziwiać widok na malowniczą wioskę rybacką Sommarøy i Hillesøy.
Po zejściu jedziemy na prom na wyspę Senja, a po dopłynięciu przejedziemy fragment narodowej trasy widokowej. Zobaczymy m. in. tak piękne miejsca jak plaża Ersfjord, paltforma widokowa Bergsbotn czy nadmorska ścieżka Tungeneset.
Nocleg na campingu.
Zdobywamy najsłynniejszy szczyt wyspy – Seglę (639 m n.p.m.). Jest to góra, która kształtem przypominająca żagiel, z jednej stromy stromo opadająca niemal 600-metrowym klifem do oceanu. Po wejściu na szczyt efekt WOW gwarantowany – a to dzięki panoramicznemu widokowi na góry, fiordy i ocean.
Z Segli przejdziemy szlakiem na kolejny szczyt, Barden (659 m n.p.m.), by następnie zejść do parkingu i tym samym zamknąć piękną pętlę górską. Powrót na camping.
Wędrujemy przez park narodowy Ånderdalen, będący przykładem bardzo zróżnicowanego krajobrazu północnych wybrzeży Norwegii – od lasów, po strome nagie szczyty, od urokliwych jeziorek po dziki ocean.
Powrót do Tromsø i przejazd na lotnisko. Wylot do Gdańska i zakończenie wyprawy.
Wyjazd bardzo aktywny, dużo wędrowania – chcemy maksymalnie wykorzystać czas na miejscu. Wymagana dość dobra kondycja, choć szlaki nie są specjalnie długie, czy trudne.
Wylot tanimi liniami (Wizzair) z Gdańska do Tromsø i powrót tą samą trasą (bilet w cenie od 600 zł). Zakup biletów po stronie Klubu (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie (bo, np. ma kartę zniżkową lub chce dolecieć z innego miasta).
Na miejscu poruszamy się wypożyczonymi samochodami osobowymi. Jeden z nich prowadzi lider wyprawy, pozostałe uczestnicy.
Uwaga! Obowiązuje limit bagażu – można zabrać ze sobą jeden większy plecak (do bagażnika auta) oraz jeden mały plecak (taki na jednodniowe wycieczki – do zabrania do wnętrza samochodu).
Okolice Tromsø i wyspa Senja leżą na wybrzeżu i otoczone są górami. Pogoda może być bardzo zmienna, więc oczywiście należy być przygotowanym na każdą ewentualność – deszcz, wiatr, niższe temperatury. Typowe temperatury to 10 – 12°C.
Śpimy w namiotach dostarczonych przez Klub. Nocujemy na polach namiotowych z dostępem do kuchni i łazienki. Jeden nocleg w namiotach na plaży.
Wyżywienie we własnym zakresie. Polecamy liofilizaty. Zapewniamy palniki turystyczne i gaz do nich. Naczynia i sztućce należy mieć własne.
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 6 osób
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 7 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne ERGO Hestia Podróże, wariant rozszerzony:
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu pełnego (dodatkowy koszt 30 zł):
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w ogólnych warunkach ubezpieczenia ERGO Hestia Podróże.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić na stronie TU Europa.
Terminy na 2021 rok już w przygotowaniu! Zadzwoń i zapytaj.
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
1 opinia
Bardzo dobrze przygotowany wyjazd. Prowadzący (Piotrek) b. zaangażowany. Dla mnie super!