Abisko, daleko na północy Szwecji. Zakładasz plecak i ruszasz przed siebie. Na początku powoli, gdyż plecak z wyposażeniem i prowiantem trochę waży. Rozglądasz się ciekawie, surowa przyroda za kołem podbiegunowym potrafi zachwycić. Wdychasz krystalicznie czyste powietrze i przyśpieszasz kroku. Po kilku chwilach nikną w dali ostatnie zabudowania, a przed Twoimi oczami rozpościera się już tylko wspaniały widok na arktyczną tundrę.
Przed Tobą prawie 140 kilometrów wędrówki północną częścią „Królewskiego Szlaku”! Wędrówki, która na długo pozostanie w Twoich wspomnieniach!
Wędrówka północną częścią szlaku Kungsleden to nie tylko wspaniała aktywność fizyczna, ale również niezapomniane wrażenia, możliwość wyciszenia i kontemplacji otaczającej nas przyrody. Zobaczycie wszystko to, co najpiękniejsze w Szwecji – jeziora i rzeki o tak krystalicznie czystej wodzie, że z radością ugasisz nią swoje pragnienie.
Doliny otoczone wysokimi górami, których szczyty przez cały rok pokrywa gruba warstwa śniegu, na pewno nie pozwolą Ci zapomnieć jak majestatyczna jest natura. Jeśli dopisze szczęście to na rozległych terenach zobaczymy renifery, a wysoko na niebie krążące orły.
W odcięciu od cywilizacji będziemy podziwiać surowe piękno arktycznych krajobrazów. Wędrując przez majestatyczne doliny i przełęcze, spędzając noce przy ognisku, wypatrywać będziemy śladu zorzy polarnej na północnym niebie.
Mapa trasy, którą pokonamy na szlaku Kungsleden (Abisko – Nikkaluokta)
Zobacz jak przebiega szlak na krótkim filmie:
STF (Svenska Turistföreningen – Szwedzka Organizacja Turystyczna) istnieje już ponad 130 lat i zrzesza niemal 240 000 osób kochających aktywne poznawanie świata. Bycie częścią tej społeczności przyczynia się do jeszcze lepszego rozwoju infrastruktury turystycznej, ochrony przyrody i ułatwianiu każdemu swobodnego dostępu do natury. Ma również sporo praktycznych zalet – zniżki na korzystanie z infrastruktury na szlakach turystycznych oraz noclegi.
Jedno ze schronisk turystycznych przy szlaku Kungsleden
Jest to jeden z pierwszych parków narodowych w Szwecji i w Europie. Założony został już w 1909 roku. Przez park przejdziemy w całości pierwszego dnia wędrówki i będzie to z pewnością wspaniałe powitanie z urokami Laponii. Nie zabraknie brzozowych lasków, drewnianych kładek w podmokłym terenie oraz kołyszących się pod naszymi krokami wiszących mostów.
Ledwie zaczynamy wędrówkę szlakiem, a już urzeka nas swoim pięknem
Takich mostów na naszej trasie będzie wiele
Nie da się opisać jak przyjemnie jest wieczorem siedzieć przed namiotem i snuć podróżnicze opowieści. Z kubkiem gorącej herbaty (obowiązkowo z miodem i cytryną) w ręku wspominać szlaki, które się przeszło i te, które jeszcze pozostają w sferze marzeń i planów.
Czyste arktyczne powietrze, miliony gwiazd nad głową i delikatny szum nieodległej rzeki – to wszystko sprawia, że noce takie na długo pozostają w naszej pamięci. To najlepszy sposób ładowania swoich wewnętrznych baterii.
Hotel wart miliony gwiazdek
Taki widok z namiotu o poranku – bezcenny!
Wisienka na torcie naszej wyprawy – zdobycie najwyższego szczytu Szwecji, Laponii i europejskiej strefy polarnej. Wędrówka ku wierzchołkowi jest długa i wyczerpująca, ale widoki ze szczytu wynagradzają wszelkie trudy. Jest to także jedna z gór zaliczanych do Korony Europy.
Widok z najwyższego szczytu Szwecji
Uwaga: Realizacja programu mocno uzależniona jest od pogody, możliwości grupy oraz godzin lotów!
Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. Rozdysponowanie namiotów. Wylot do Kiruny – najbardziej wysuniętego na północ miasta Szwecji. Przejazd autobusem do Abisko i nocleg w hostelu.
Rozpoczynamy naszą wędrówkę Królewskim Szlakiem Kungsleden. Dzisiaj dzień rozgrzewkowy, do pokonania mamy około 15 km w większości przez skąpo zalesione tereny Parku Narodowego Abisko, jednego z najstarszych w Szwecji.
Kolejny dzień to dystans około 21 km chyba najpiękniejszym odcinkiem na całej trasie. Droga wiedzie głównie arktyczną tundrą, miniemy obozowisko Saamów – rdzennych mieszkańców tych terenów, na koniec przechodzić będziemy obok majestatycznych jezior z widokiem na odległe lodowce. Nocleg przy uroczym schronisku. Dla chętnych sauna, która zrekompensuje trudy dzisiejszego dnia.
Spotkania na szlaku
W tym dniu mamy do pokonania 25 kilometrowy odcinek. Osiągniemy również najwyższy punkt szlaku – przełęcz Tjäktja (1150 m n.p.m.), gdzie rozpościera się wspaniały widok na dolinę, którą przyjdzie nam przemierzać nazajutrz.
Dzisiaj spokojniejszy dzień na zebranie sił po ostatnich dniach wędrówki. Idziemy w miarę płaskim terenem w kierunku schroniska Singi. Po drodze zrobimy postój na obiad w schronie. Podziwiamy majestatyczne szczyty, w tym nasz główny górski cel tego wyjazdu – masyw Kebnekaise.
Dziś schodzimy z głównego szlaku i odbijamy w kierunku stacji górskiej Kebnekaise Fjällstation, gdzie rozbijemy namioty na najbliższe dwie noce. Możliwość skorzystania z prysznica i sauny na pewno sprawi wszystkim uczestnikom dużą przyjemność. Na terenie stacji znajduje się sklep i restauracja.
Wejście na najwyższy szczyt Szwecji Kebnekaise 2097 m n.p.m. Szczyt nie jest trudny technicznie – pójdziemy szlakiem omijającym lodowiec. Droga jest dość długa, do pokonania 1800 m przewyższeń zatem będzie to wymagający dzień.
Tuż przed szczytem można chwilę odetchnąć w schronie.
Kebnekaise – najwyższy szczyt Szwecji zdobyty! Kolejna góra do Korony Europy.
Ostatni nocleg na szlaku Kungsleden
Ostatni etap trekkingu do miejscowości Nikkaluokta, gdzie zakończymy naszą wędrówkę. Dla chętnych kolacja w lokalnej restauracji, serwującej tradycyjne dania Saamów. Dystans do pokonania tego dnia to około 20 km. Przejazd do Kiruny na nocleg w hostelu.
Zakończenie wędrówki szlakiem Kungsleden w Nikkaluokta
W zależności od godzin lotu spacer po miasteczku lub od razu po śniadaniu przejazd na lotnisko.
Powrót samolotem do Polski.
Żeby pojechać na tę wyprawę, musisz mieć zadowalającą kondycję fizyczną i chęć na wędrowanie. Szlaki nie są wymagające, ale dzienne dystanse są dość długie, tj. średnio 19 km biorąc pod uwagę, że podróżujemy z plecakami o wadze ok 15 kg. Liczymy zatem na wytrwałych uczestników, którzy cierpliwie dążą do celu. Jeśli więc lubisz wędrówki, spanie w namiocie i nie straszne są Ci zmienne warunki pogodowe, ta wyprawa jest dla Ciebie.
Na każdym z dziennych dystansów znajdują się górskie chatki, gdzie można się schronić i ogrzać w razie niepogody, a także w części z nich zrobić zakupy w postaci podstawowych produktów jakie mogą być potrzebne na szlaku.
Do Szwecji (Kiruna) polecimy z Warszawy (z 1 przesiadką). Bilety kupujemy w momencie potwierdzenia wyjazdu. Zakup biletów po stronie Klubu (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie (bo, np. ma kartę zniżkową lub chce dolecieć z innego miasta).
Temperatura oscyluje od 0 do +15°C (w nocy możliwe przymrozki), należy być zatem przygotowanym na nagłe zmiany pogody.
Zapewniamy dwa śniadania (drugiego i ostatniego dnia), pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę wyprawy i należy o nie zadbać we własnym zakresie (np. zabierając żywność liofilizowaną). Posiłki będziemy przygotowywać w ogólnodostępnej kuchni w schroniskach, gdzie będzie dostęp do naczyń i garnków, natomiast sugerujemy zabrać swój kubek i sztućce.
Pierwszą i ostatnią noc spędzimy w hostelu (pokoje 4-osobowe, wspólne łazienki). Podczas trekkingu nocować będziemy w lekkich namiotach 2-osobowych. Będziemy je rozbijać przy schroniskach, w których jest dostęp do kuchni, toalety, suszarni, a nierzadko sauny.
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 5 osób
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne TU Europa Travel World, wariant Standard Plus. Obejmuje ono koszty leczenia (KL), NNW, OC i bagaż.
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu VIP (za dopłatą).
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w Ogólnych warunkach ubezpieczenia TU EUROPA.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić zaznaczając taką prośbę w formularzu podczas zapisu na wyjazd.
Przeczytaj dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu.
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
1 opinia
Ach, Kungsleden ❤
Było wszystko:
– słońce,
– deszcz,
– wiatr typu „nie śpię, bo trzymam namiot”,
– załamanie pogody i związany z tym nocleg w chacie (po dwie osoby na jednym łóżku oraz kilkanaście na glebie w kuchni),
– wejście na Kebnekaise – na dole wiosna – na szczycie zima.
Doskonała wyprawa, polecam gorąco.