Gdy myślimy o Turcji, jako kierunku na wakacje, wyobraźnia podsuwa obrazki z ulotek reklamowych – luksusowych hoteli, czystych basenów i ciepłego morza. Dość stereotypów! W rzeczywistości Turcja to nadzwyczajny kraj z malowniczą przyrodą, kraina potężnych gór i kanionów, morze Śródziemne i Czarne oraz mnóstwo dawnych zabytków, stworzonych rękami człowieka. Przejdziemy się po autentycznych tureckich wioskach w oddali od szumu miast. Poznamy życzliwych miejscowych ludzi, najemy się wspaniałych, aromatycznych potraw i opijemy się świeżo wyciskanym sokiem z granatów. Na koniec będziemy się opalać i kąpać na przepięknych plażach Riwiery Tureckiej.
Nadzwyczaj piękne miejsca Orientu urozmaicą życie i pokażą Turcję w innym świetle. Przygody czekają, nie zwlekaj!
Na początek zapraszamy do Stambułu, jednego z największych i najstarszych miast świata. Dawniej stolica Cesarstwa Rzymskiego, dziś – prawdziwa gwiazda Orientu! Jej blask kryje się w kościele Hagia Sophia, Wielkim Bazarze i wspaniałych widokach na Bosfor. Zachwyca mnogością zabytków i świadectw barwnej historii, mieszaniną kultur, smaków i zapachów…
To jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko w Turcji, ale i na świecie. Powstała jako świątynia wczesnochrześcijańska, w której koronowali się cesarze bizantyńscy, a ostatnie nabożeństwo odbyło się tam w 1453 roku. Po zajęciu miasta przez Turków, Hagia Sophia została przekształcona w meczet, potem na muzeum, dzisiaj ponownie pełni rolę meczetu.
Na początku XVII w. sułtan Ahmed I stworzył prawdziwą ikonę architektoniczną miasta! Błękitny Meczet, bo to o nim mowa, ma aż sześć minaretów – cztery w narożnikach budynku i dwa na skrajach dziedzińca. Razem z niezliczoną ilością kopuł, stanowią niesamowity program przestrzenny! Ogromne wrażenie robi także kolor meczetu, który uzyskano dzięki tysiącom ściśle ułożonych, błękitnych płytek.
Stambuł bez Wieży Galata byłby jak Zakopane bez Giewontu. Ta budowla jest symbolem miasta i jego najlepszą wizytówką. Przyjmuje się, że wieża została zbudowana w 1384 jako Wieża Chrystusa. Istnieje jednak wiele spekulacji co do istnienia wcześniejszej formy wieży, zniszczonej w 1204 roku przez łacińskich krzyżowców. Na przestrzeni wieków pełniła ona różnorodne funkcje, m.in. bazy dla oddziału janczarów, czy szesnastowiecznego więzienia. Pożary, sztormy, trzęsienia ziemi oraz walki przez wieki wpływały na liczne uszkodzenia budowli, która następnie była systematycznie odbudowywana. Od 1967 roku została oddana zwiedzającym i od tamtej pory do dziś jest otwarta dla turystów.
Wizyta na Wielkim Bazarze to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Stambułu. Aż 30 hektarów powierzchni, kilka tysięcy sklepików, kilkadziesiąt bram, wiele restauracji i kawiarni … czy uda Ci się wyjść bez dywanu lub biżuterii?
To jedyne miasto na świecie znajdujące się jednocześnie na dwóch kontynentach: Europy i Azji. Warto je zobaczyć z innej perspektywy. Kolację uświetnią nam występy tureckich artystów.
Bajkowy płaskowyż w środkowej Turcji który został przed laty pokryty warstwą tufów i lawy pochodzącej z pobliskich wulkanów dość wysokich bo nawet dochodzących do blisko 4000 m.np.m. Następnie przez lata skały te były poddane działaniu deszczu, wiatru i mrozu. Spowodowało to powstanie bardzo ciekawych form jak „grzyby” czy wąwozy. Ale to nie wszystko, do tych cudów natury przyłączył się człowiek, wydrążając w miękkich tufach liczne domy, kościoły i klasztory.
Tu słońce świeci przez 300 dni w roku, a symbolem miasta jest… pomarańcza! Antalya to główny ośrodek Riwiery nad Morzem Śródziemnym, w którym znajdziesz mnóstwo hoteli, restauracji i drzewek pomarańczowych. Antalya kusi także wieloma antycznymi i muzułmańskimi zabytkami, które musimy zobaczyć.
Przecinający południową Turcję szlak prowadzi traktem sprzed 2,5 tys. lat. Łączy Antalyę z Ölüdeniz. Szlak Licyjski to ponad pół tysiąca kilometrów ekscytującej wędrówki przez bardzo ciekawe przyrodniczo tereny.
Inaczej spływ pontonami górską rzeką. Rzeka Dalaman zaliczana jest do jednej z najszybszych w Turcji. Ze względu na duży stopień trudności, atrakcja przeznaczona jest dla osób dorosłych i lubiących adrenalinę (wymagany wiek 18 lat).
Wylot z Warszawy do Istanbułu. Po przylocie wsiadamy w autobus i ruszamy w stronę centrum. Zakwaterowanie w dzielnicy Sultanahmet lub Fatih, pierwszy spacer po centrum i pierwszy kebap.
Zwiedzamy Stambuł – rozpostarty między Europą i Azją. Dzisiaj zobaczymy najważniejsze zabytki stolicy: Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi oraz Cysternę Bazyliki. Wstąpimy jeszcze na orientalne targowisko – Grand Bazaar. Na koniec dnia czeka nas rejs po Bosforze z kolacją i występami.
Ciąg dalszy zwiedzania największego tureckiego miasta. Udamy się do dzielnicy Taksim, aby z bliska zobaczyć symbol Stambułu – Wieżę Galata. Poznamy legendę o „tureckim Dedalu”. Napijemy się tureckiej kawy z tygielka, czaju, zjemy baklawę w jednej z tradycyjnej kawiarni. Może ktoś się skusi na salep? Jeżeli zdążymy to przepłyniemy na azjatycką, całkowicie odmienną stronę miasta.
Wieczorem wsiadamy w nocny autobus/pociąg w kierunku Anatolii.
W godzinach porannych dojeżdżamy do Goreme – serca Kapadocji – jednego z najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc na ziemi, zapisanego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Księżycowy krajobraz, podziemne miasta, hotele wykute w skałach oraz loty balonem – wszystko zobaczymy na własne oczy! Po śniadaniu udamy się do Goreme Open Air Museum, a potem wybierzemy się na przejażdżkę quadami po najpiękniejszych dolinach. Zachód słońca obejrzymy w Dolinie Róż. Nocleg w Goreme.
Śniadanie w widokiem na unoszące się balony. Dla chętnych możliwość lotu balonem za dodatkową opłatą. Dzisiaj czeka nas całodzienny trekking Doliną Gołębi aż do Zamku Usichar, a następnie Doliną Miłości. Co powiecie na kolację w zaprzyjaźnionej restauracji z winem z Kapadocji? Nocleg w Goreme.
Poranny przelot na Riwierę Turecką. Zwiedzanie Starego Miasta w Antalyi, które swoją historią sięga II w. p.n.e. Zabytki, minarety, stare domy osmańskie, wąskie uliczki uczynią pobyt w tym mieście bardzo przyjemnym. Widok z miejskich tarasów na turkusową wodę oraz góry Taurus niesamowity. Nocujemy w Kaleici (stare miasto).
Czas na górski trekking. Szlak Licyjski to ponad pół tysiąca kilometrów ekscytującej wędrówki przez bardzo ciekawe przyrodniczo tereny. Przejdziemy na lekko ok 10 km od Kas do Limanagzi, gdzie czeka na nas nagroda: pyszna, turecka herbata i przepiękna zatoka z krystalicznie czystą wodą. Nocujemy w okolicach Kas.
Dzisiaj udamy się do wąwozu Saklıkent, który został wydrążony przez rzekę. Jego ściany osiągają 200 m wysokości. Strumień, który nim płynie może być wciąż lodowaty. Cała trasa liczy 16 km, ale dla turystów udostępniono 4 najbardziej emocjonujące.
Wracamy na szlak licyjski! Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Ovacık, skąd pójdziemy chyba najbardziej widowiskowym fragmentem Szlaku Licyjskiego do Farayali (5 godz.). Trasa przebiega podnóżem góry Babadağ, z niesamowitymi widokami najczęściej fotografowanej tureckiej plaży w Ölüdeniz. Na trasie w jednej z knajpek możemy zjeść tradycyjny obiad. Nocleg w okolicy Kabak.
Dzisiaj poczujemy przypływ prawdziwej adrenaliny – czeka nas rafting na rzece Dalaman (dostępny dla osób powyżej 18 r.ż.) Rzeka zaliczana jest do jednej z najszybszych w Turcji. Stopiony śnieg, spływający z okolicznych gór, potęguje szybki nurt rzeki. Wysokie góry porośnięte gęstymi lasami wzdłuż spływu, dodają niezapomnianych wrażeń. Nocujemy w okolicy Dalaman.
Dzień wolny! Jeśli potrzebujesz odpoczynku to zrelaksujesz się na plaży. Jeżeli masz jeszcze niedosyt możesz zobaczyć Pamukkale lub Fethiye. A co powiesz na lot paralotnią? Ostatni nocleg w okolicy Dalaman.
Żegnamy się z Turcją. Wracamy lotem wewnętrznym z Dalaman do Stambułu, a następnie do Polski.
Wyprawa ma charakter objazdowy, ale jest dość intensywna, często się przemieszczamy i dużo zwiedzamy, w planach są też trekkingi na lekko. Nie jest wymagana dobra kondycja – wystarczy przeciętna sprawność fizyczna.
Do Stambułu lecimy z Warszawy. Bilety kupujemy w momencie potwierdzenia wyjazdu. Istnienie możliwość zakupu biletu lotniczego przez Apetyt na Świat (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie.
W Stambule i Kapadocji temperatury będą zbliżone do naszych letnich (od 15 do 27˚C), natomiast powinno być więcej słońca. Na południu kraju zdecydowanie cieplej (od 20 do 32 ˚C) i słońce w pełni.
Na miejscu poruszać się będziemy różnymi środkami transportu – busy, samoloty, pociąg lub autobus nocny, komunikacja miejska
Noclegi w guest housach, hotelach i pensjonatach. Noclegi w pokojach 2-4 osobowych
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 8 osób
Czas, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne TU Europa Travel World, wariant Standard Plus. Obejmuje ono koszty leczenia (KL), NNW, OC i bagaż.
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu VIP (za dopłatą).
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w Ogólnych warunkach ubezpieczenia TU EUROPA.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić zaznaczając taką prośbę w formularzu podczas zapisu na wyjazd.
Przeczytaj dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu.
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Wycieczka do Turcji z biurem Apetyt na Świat była świetnym doświadczeniem. Zwiedzaliśmy Stambuł, Kapadocję oraz inne piękne zakątki kraju, próbując lokalnej kuchni i odkrywając fascynującą historię. Oprócz atrakcji turystycznych, takich jak Pamukkale czy Hagia Sophia, mieliśmy okazję spędzać czas aktywnie — na trekkingach, jeździe na quadach, raftingu, a także relaksować się na plażach i kąpać w morzu. Choć nie udało się odbyć lotu balonem z powodu pogody, inne atrakcje w pełni zrekompensowały ten brak.
Osobne słowa uznania należą się liderce grupy — Paulinie. To wyjątkowa osoba, która z pełnym zaangażowaniem dbała o każdy szczegół wyjazdu, zapewniając świetną atmosferę i profesjonalne podejście. Zdecydowanie polecam wyjazdy z Pauliną – jej doświadczenie i pasja do podróży sprawiają, że każda wyprawa staje się niezapomnianą przygodą.
Byliśmy pierwszą grupą na nowej edycji tej wycieczki do Turcji, dlatego w kilku miejscach brakowało jeszcze dopracowania, jak np. rejs w Stambule czy jeden z noclegów. Jednak całość wyjazdu była bardzo udana i uważam, że to świetny sposób na poznanie Turcji. Gorąco polecam ten kierunek z „Apetyt na Świat” — jestem przekonany, że kolejne edycje będą jeszcze lepsze!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!
3 komentarze
Wyjazd do Turcji z Apetytem uważam za bardzo ciekawą wyprawę. Pozwolił mi na zapoznanie się z wieloma znanymi i ważnymi miejscami dla tego kraju – które są daleko rozrzucone na mapie, i których zwiedzenie w tak krótkim czasie wycieczki przy próbie samodzielnej organizacji byłoby szalenie trudne.
Oprócz dużej dozy zwiedzania takich klasyków jak Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Kapadocja, mieliśmy czas by pokąpać się w morzu i zwiedzić kilka plaż, a także by zaznać trochę przygody w postaci górskiego raftingu, czy trekkingów szlakiem licyjskim.
Wyjazd jest napakowany po brzegi atrakcjami co powoduje, że po nim nie wróciłam do domu wypoczęta – ale bardzo zadowolona z przygody jaką był ten wyjazd.
Paulina jako lider wyprawy spisała się na medal – jej towarzystwo i organizacja uczyniły tę wycieczkę jeszcze przyjemniejszą.
Jako pierwsza wycieczka do Turcji natknęliśmy się na pewne utrudnienia wynikające z faktu, że wyjazd nie był w 100 procentach przetestowany (takich jak nocleg w hałaśliwym miejscu tuż koło imprezowni, czy rejs z animacjami które niekoniecznie przypadły do gustu grupie), których wierzę, że następne grupy nie doświadczą, dzięki naszym doświadczeniom 🙂
Wycieczka po Turcji była absolutnie wyjątkowa i świetnie zorganizowana! Każdy dzień był przemyślany i wypełniony atrakcjami, które ukazały różnorodność i bogactwo Turcji. Nasza przewodniczka, Paulina, wykazała się pełnym profesjonalizmem, a jednocześnie dbała o każdy szczegół, co sprawiło, że czuliśmy się zaopiekowani i mogliśmy skupić się na czerpaniu przyjemności z wyjazdu. Atmosfera w grupie była dzięki niej wspaniała.