Jesteś pasjonatem górskich wędrówek? Marzy Ci się wejście na swój pierwszy czterotysięcznik? A może masz już tak wysokie góry na swoim koncie, ale chciałbyś wybrać się w podróż do krainy pomarańczy, oaz pośród pustkowia i pysznego tajin? Czy Jebel Toubkal jest trudnym do zdobycia szczytem? Technicznie nie, ale cały czas pod górkę, więc wyjazd skierowany jest do osób, które lubią wyzwania i mają doświadczenie górskie, niekoniecznie wysokogórskie. To może być początek Waszej przygody z wyższymi górami.
W nagrodę – chwila relaksu nad oceanem, zwiedzanie Marrakeszu i kurs gotowania. Będzie okazja, by wymoczyć obolałe łydki, czy też udać się do marokańskiej łaźni na peeling i masaż. Nie zabraknie też zachwytu barwnym Marrakeszem i cudowną (CU-DOW-NĄ!) Essaouirą z łódeczkami zacumowanymi w porcie rybackim.
Atlas Wysoki rozciąga się od południowego wybrzeża Maroka, przecina również Algierię i Tunezję. Najwyższym szczytem pasma jest Jebel Toubkal wyrastający na 4167 m n.p.m. Oprócz wejścia na szczyt czeka nas trekking przez wioski Berberów i po okolicznych szlakach. Dojdziemy na przełęcz Tizi’n Mzik na wysokości 2684 m n.p.m., gdzie podziwiać będziemy spektakularne widoki na dolinę i szczyt Toubkal.
Najwyższy szczyt Maroka i Atlasu Wysokiego. Nie taki straszny, ale kto myśli, że nie wymaga wysiłku, może się zdziwić. Na pewno wejście będzie satysfakcjonujące. Na szczyt wychodzimy około 3 w nocy, by pojawić się na szczycie o wschodzie słońca. Czas wejścia – tutaj dużo zależy od tempa grupy, nie będziemy nikogo pospieszać, cały czas towarzyszy nam lokalny przewodnik, który wraz z liderem wyprawy, dba o bezpieczeństwo uczestników. Można założyć, że uda nam się dojść w 5 h ruszając ze schroniska położonego na wysokości 3207 m n.p.m. Przy bardzo dobrym tempie da się wejść w niecałe 3h. Potem czeka nas zejście do schroniska i w dół – aż do Imlil. To będzie bardzo długi dzień! Czeka nas 900 m podejścia oraz 2500 m zejścia do lodgy we wiosce. Całkowity czas wędrówki wyniesie około 10 h.
Kuchnia marokańska jest wyborna. Smak najpopularniejszej potrawy tajin będzie się różnił w zależności od kucharza oraz dodatków (pyszny jest zarówno z oliwkami, suszonymi owocami, baraniną). Tajin z kurczakiem kosztowany w różnych miejscach nigdy nie będzie tak samo smakował. Danie przyrządzane jest w glinianych naczyniach, podawane do stołu jeszcze wrze i bulgocze, rozsiewając oszałamiający aromat. Nie tylko zjemy tajin, ale nauczymy się je przyrządzać podczas kursu gotowania. Będzie to dobra zabawa i przepyszna kolacja – nasze dzieła kulinarne zjemy ze smakiem.
Czasem na wyprawie czysty i schludny nocleg jest wystarczający. Nie w Maroku! Tutaj piękno riadów jest tak przytłaczające, że nocleg w jednym z nich jest atrakcją samą w sobie. Pewnie, wyjazd mógłby być nieco tańszy, gdyby w Marrakeszu, czy Essauirze wybrać inną opcję, ale warto poczuć się jak w Baśni 1001 nocy i zamieszkać w riadzie w fontanną lub drzewkiem na dziedzińcu i pysznym śniadaniem podanym w marokańskiej ceramice. Po schroniskach górskim jest to niezła odmiana.
Ocean! Piękna medyna za białymi murami zaprojektowana przez Portugalczyka to chyba jedno z ulubionych miejsc większości osób podróżujących po Maroka. W letnich miesiącach weźmiemy kąpiel w oceanie, przespacerujemy się plażą, zobaczymy lokalny port rybacki, sprawdzimy, gdzie owoce morza smakują najlepiej. Uwielbiamy łaźnię marokańską, czyli hammam. To doświadczenie dla ciała i ducha – idealne dla zdobywców szczytu.
Miasto chaos. Stolica wielu barw, zapachów, smaków. Możesz poczuć się wspaniale lub zagubić się i poczuć dreszczyk niepewności w ciemnym zaułku. Jak każda stolica, Marrakesz jest pełen kontrastów – luksusowe hotele oddzielone murem od mieszkańców, którzy wyciągają rękę po kilka dinarów. Zobaczymy przepiękny Pałac Bahia, którego sama nazwa nie bez powodu oznacza wspaniały. Cedrowe drewno i rzeźbione sztukaterie oraz kolorowa mozaika na posadzkach. Jest co podziwiać. Marrakesz zwiedzimy z lokalnym przewodnikiem.
Marrakesz posiada również rozległą dzielnicę żydowską oraz widoczny z daleka Meczet Kutubijja, który został specjalnie zburzony i…odbudowany w tym samym miejscu. Dlaczego? O tym opowie nasz lokalny przewodnik. Na deser plac Dżamma al-Fina, który w dzień robi wrażenie ospałego, a wieczorem ożywa. Gwar, zapach kolacji, Marokanki malujące hennę, zaklinacze węży i mnóstwo kramów z pamiątkami. Nie pójdziemy prędko spać, nocne życie w Marrakeszu wciąga.
Wylot z Polski do Marrakeszu (ewentualnie Agadiru). Transfer do centrum, zakwaterowanie, wspólne wyjście na kolację.
Po śniadaniu przejazd busem do miejscowości Imlil, po drodze podziwiamy widoki na dolinę Ghighaya. Czas przejazdu busem wyniesie około 2,5 h. Ruszamy na trekking z miejscowości Imlil. Wędrujemy szlakiem, który doprowadzi nas do przełęczy Tizi’n Mzik (2684 m n.p.m.). Podziwiamy roztaczające się dookoła widoki i schodzimy do schroniska w Azib Tamsoult na wysokości 2250 m n.p.m. Nocleg w schronisku.
Kolejny dzień aklimatyzacji. Dzisiaj czeka nas podeście do przełęczy Aguelzim znajdującej się na wysokości 3560 m n.pm. Stąd schodzimy do schroniska Toubkal Refuge, skąd kolejnego dnia zaczynamy atak szczytowy. Nocleg w schronisku na wysokości 3207 m n.p.m.
Około 3 nad ranem wyruszamy w drogę na szczyt. W zależności od pory roku czeka nas wędrówka po śniegu lub kamienistym szlakiem. Do pokonania mamy prawie 1000 metrów przewyższenia, szlak jest dość stromy. O wschodzie słońca staniemy na wierzchołku Jebel Toubkal 4167 m n.p.m. Dookoła panorama gór Atlas. Po nacieszeniu oczu widokami, ruszamy w drogę powrotną. Po drodze do doliny robimy dłuższy postój na odpoczynek i posilenie się w schronisku Toubkal Refuge. Dalsza droga w dół do wioski Aroumd 1940 m n.p.m. zajmie nam czas do wczesnego popołudnia. Nocleg w wiosce Aroumd.
Po spokojnym śniadaniu przejazd (ok. 4,5h) nad ocean do miejscowości Essaouira. Zakwaterowanie, spacer po medynie i murach miasta. Nocleg w riadzie w Essaouirze.
Dzień odpoczynkowy w Essaouirze. Dzisiaj czeka nas też kurs gotowania marokańskich potraw. Nikt nie wyjdzie głodny! Kąpiel w oceanie lub spacer po plaży, czas na zakup pamiątek. Dla chętnych możliwość pójścia do łaźni marokańskiej – hammam. Nocleg w Essaouirze.
Po śniadaniu przejazd do Marrakeszu (3h). Zakwaterowanie w riadzie na terenie medyny i zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Zobaczymy między innymi Pałac el Bahia, meczet Kotoubia, Madresę Alego Ibn Jusufa – najstarszą szkołę koraniczną. Ostatni wieczór w Maroku, szansa na zakup pamiątek, szklaneczkę soku pomarańczowego, hennę na placu Dżamma al-Fina.
Żegnamy Maroko. Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Wyjazd dla osób o dobrej kondycji z doświadczeniem górskim, niekoniecznie wysokogórskim. Należy być świadomym tego, że dziennie będziemy pokonywać około 1000 m przewyższenia. Chodzimy tylko z małym plecakiem, ,,na lekko”, duże bagaże transportowane są na mułach. Raki (jeśli będą wymagane) zapewnia organizator.
Siatki lotów ulegają często zmianie, planowany lot to połączenie Warszawa-Marrakesz (możliwy z 1 przesiadką). Jeśli nie będzie dogodnego połączenia, możliwy lot Katowice/Wrocław-Agadir. Istnienie możliwość zakupu biletu lotniczego przez Apetyt na Świat (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście, jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie.
Musimy przygotować się na upał podczas dni spędzonych u podnóża góry i na podejściu do schroniska Toubkal. Podczas ataku szczytowego temperatury będą spadać, może mocno wiać, a w miesiącach wiosennych i jesiennych należy spodziewać się śniegu.
Podczas trekkingu zapewnione są trzy posiłki dziennie. W trakcie całego wyjazdu organizator zapewnia śniadania, a obiady jemy w lokalnych knajpkach. Na trekking warto zabrać ze sobą batoniki energetyczne, bakalie i inne przekąski. Warto zabrać butelkę z nanofiltrem, np. Water to Go
Podczas trekkingu noclegi w schroniskach, pokoje wieloosobowe. W Marrakeszu i Essaouirze noclegi w riadach w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Wszystkie noclegi ze śniadaniami.
Przejazdy na miejscu busem z lokalnym kierowcą.
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 7 osób
Czas, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne TU Europa Travel World, wariant Standard Plus. Obejmuje ono koszty leczenia (KL), NNW, OC i bagaż.
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu VIP (za dopłatą).
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w Ogólnych warunkach ubezpieczenia TU EUROPA.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić zaznaczając taką prośbę w formularzu podczas zapisu na wyjazd.
Przeczytaj dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu.
lub
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!