Blog Toggle

Nowy Świat

Nowy Świat

Rezerwat Botaniczny Nowy Świat znajduje się w miejscowości Nowy Świat, która leży 7 km na zachód od Sudaku. Zanim napiszę więcej o rezerwacie warto zapoznać się z samą miejscowością, gdyż jest to niezwykle urokliwe miejsce.

Marzeniem Lwa Golicyna było stworzenie wina musującego, które mogłoby konkurować z najsłynniejszymi francuskimi szampanami. Próbował też zmieniać przyzwyczajenia Rosjan i przekonywać ich do konsumpcji produkowanych przez niego alkoholi zamiast tradycyjnej wódki.

Malowniczo położone w zatoce wśród skał miasteczko jest centrum produkcji słynnego szampana. Droga łącząca Nowy Świat z Sudakiem zapiera dech w piersiach – prowadzi krawędzią skalnego urwiska i jest bardzo kręta. Nad miejscowością góruje potężna góra Sokół (można się na nią wspiąć). Morze wcina się w ląd trzema zatokami: Zieloną, Błękitną i Siną. W tej pierwszej znajduje się zakład produkujący wina musujące Nowy Świat. Założył go w 1878 roku Lew Golicyn. Wytwórnię można zwiedzać, a także można wziąć udział w degustacji słynnego szampana. Znajduje się tam również Muzeum Winiarstwa, a w jego piwnicach omszałe butelki z XIX w.

Wstęp do rezerwatu botanicznego jest płatny (30 hrywien – maj 2013), ale zdecydowanie warto wydać te pieniądze. Zaraz obok wytwórni win zaczyna się Ścieżka Golicyna, która prowadzi wzdłuż brzegu morskiego. Dojdziemy nią między innymi do Groty Golicyna, w której trzymał on wino i zapraszał tam swoich gości na degustacje. Idąc dalej dojdziemy do Zatoki Sinej, zwanej też Rozbójniczą. Z niej możemy zejść do Groty Przelotowej lub wejść na przylądek Kapczik. Nieco dalej znajduje się Zatoka Błękitna, w której woda ma niezwykły kolor. Ścieżka ma długość 7 kilometrów i dojść nią można aż do następnej miejscowości. Pokonanie całego odcinka zajmie nam około 3 godzin, ale rezerwat jest tak piękny, że śmiało można w nim spędzić cały dzień.

Dodaj komentarz

ShutDown
%d bloggers like this: