Twierdza Genueńska w Sudaku jest najlepiej zachowanym w basenie Morza Czarnego zabytkiem z czasów średniowiecznej Republiki Genueńskiej. Zbudowali ją na skalistym brzegu morskim konsulowie genueńscy w latach 1371 – 1469. Historia umocnień w tym miejscu zaczyna się tak naprawdę w roku 1365, kiedy tereny te Genueńczycy przejęli z rąk Wenecjan (za zgodą Tatarów). Forteca miała wkrótce stać się jednym z najmocniejszych ogniw kompleksu genueńskich twierdz na południowym wybrzeżu Krymu.
Twierdza Genueńska – wyjątkowe położenie
Miejsce pod budowę wybrano nieprzypadkowo – wysoki klif nadmorski stanowi doskonałe naturalne umocnienie i praktycznie uniemożliwia dostanie się do twierdzy od strony morza. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu zbudowano mury obronne na planie trójkąta. Jedynie od północno-wschodniej strony dostęp do nich był ułatwiony. Dlatego w tym miejscu wykopano głęboką fosę, nad którą przerzucony był most zwodzony prowadzący do bramy głównej. Brama składa się z dwóch wież – jedna nosi imię Jacoba de Torcello (z 1389 r.), druga Bernaba di Franci di Pagano (z 1414 r.).
Krym 2013 – coś na pobudzenie apetytu from Apetyt na Świat on Vimeo.
Mury ochronne twierdzy Genueńskiej
Łączna długość murów to około 2 kilometry. Miejscami ich grubość dochodzi do 2 metrów, a wysokość od 6 do 8 m. Większość wież w obrębie murów zbudowano na planie kwadratu; tylko jedna jest półokrągła. Zachowało się ich 11 oraz ruiny 3 pozostałych. Wysokie na 15 metrów, mające 3 poziomy, robią duże wrażenie, gdy poruszamy się wąskimi chodnikami na ich murach.
Wewnątrz twierdzy mieściła się duża osada – z placem w części centralnej, fontanną, katedrą i trzema kościołami. Górna część twierdzy to m. in. cytadela, zamek konsula oraz trzy wieże. Najwyżej położona jest wieża zwana Dorzoni (inna jej nazwa to Baszta Panieńska), której mury zbudowano zaledwie 10 metrów od krawędzi klifu.
Twierdza została zdobyta przez Turków w 1475 roku. Była ostatnim bastionem oporu genueńskiego na Krymie. Wszyscy obrońcy polegli w walce…
Do czasów współczesnych zachowało się niewiele z oryginalnych zabudowań. Oprócz wspomnianych wcześniej wież są to m. in. meczet (który jest starszy niż sama twierdza i jest śladem obecności Turków z Ikonium), ruiny kościoła i fundamenty mieszkań. Jest też jeszcze cysterna, co do funkcji której zdania są podzielone (czy był to zbiornik na wodę, czy więzienie?).
Bilet wstępu do twierdzy kosztuje 35 hrywien (maj 2013) i upoważnia do wstępu do niewielkiego muzeum na terenie twierdzy.
To, jak i wiele innych pięknych miejsc możesz poznać dzięki organizowanych przez nas wycieczki po Europie!