Blog Toggle

Muzeum Podróżników

Muzeum Podróżników

Dzisiejszy wpis jest efektem niedawnej krótkiej wycieczki do Planetarium w Toruniu. Przy okazji, tuż obok Planetarium, odwiedziłem Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Patrona tego miejsca chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, ale gdyby ktoś nie kojarzył o kogo chodzi to zapraszam do lektury na Wikipedii chociażby.

Muzeum powstało w roku 2003 w zabytkowym spichrzu przy ul. Franciszkańskiej 11. Od samego początku swojej działalności promuje wiedzę o Tony Haliku, jego osiągnięciach oraz osiągnięciach Elżbiety Dzikowskiej. To zresztą Pani Elżbieta przekazała do muzeum pamiątki po Tyny Haliku po jego śmierci. Wśród nich znalazły się liczne eksponaty z wielu zakątków świata. Są to między innymi wyroby sztuki ludowej, stroje, nakrycia głowy, broń, instrumenty muzyczne, a także ceramika prekolumbijska.

W muzeum odbywają się spotkania z polskimi podróżnikami, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, promocje książek i albumów. Kolekcja stale się powiększa o nowe eksponaty z licznych podróży Elżbiety Dzikowskiej oraz innych podróżników. Wkrótce okazało się, że powierzchnia wystawiennicza jest niewystarczająca i rozbudowano muzeum, adaptując sąsiednią kamienicę przy ulicy Franciszkańskiej 9. W efekcie powstała nowoczesna placówka muzealna. Jest ona przy tym urzekająco przytulna i wprowadza nas w magiczny nastrój podróży do odległych zakątków naszego świata.

Dla osób podróżujących i tych, których ciekawią inne kultury powinien być to obowiązkowy punkt na liście atrakcji turystycznych Torunia.

Strona internetowa muzeum: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Dodaj komentarz

2 Komentarze

[…] Zobacz także: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika […]

[…] Żywe Muzeum Piernika w Toruniu | Apetyt na Świat o Muzeum Podróżników […]

ShutDown
%d bloggers like this: