Blog Toggle

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

Z cyklu “Ciekawe miejsca” chciałbym Wam dzisiaj zaproponować Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, którego siedziba mieści się w Białowieży. Trafiłem tam tego lata podróżując po Puszczy Białowieskiej.

Jest to najnowocześniejsze muzeum przyrodnicze na Podlasiu. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika, który niezwykle ciekawie opowiada o roślinach i zwierzętach występujących w Białowieży. Każda scena rodzajowa przedstawiona jest w formie dioramy, która stara się jak najwierniej odwzorować fragment naturalnego środowiska. I tak na początku zapoznajemy się z najbardziej typowymi dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiskami leśnymi i ich mieszkańcami. Następnie przemierzamy sale wystawiennicze, w których dowiadujemy się więcej o poszczególnych grupach zwierząt. Na koniec przewodnik pokazuje nam jakie procesy biologiczne zachodzą w puszczy, oraz jak kształtowała się wielowiekowa działalność człowieka na tym terenie.

Zwiedzanie wystawy trwa około godziny, jednak w tym czasie na pewno nie będziemy się nudzić. Po części wynika to z tego, że oprócz ciekawych informacji przekazywanych przez przewodnika całe zwiedzanie odbywa się w półmroku. Poszczególne dioramy podświetlane są tylko w momencie, gdy do nich podchodzimy i gdy omawiane są sceny na nich przedstawione. W tle nieustannie rozbrzmiewają odgłosy zwierząt, śpiew ptaków i szum drzew poruszanych wiatrem.

Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa, z której możemy oglądać Puszczę Białowieską z góry. Można wejść na nią schodami lub wjechać windą.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o muzeum to zachęcam do odwiedzenia strony: Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

Dodaj komentarz

2 Komentarze

Jan - 18. Kwi, 2013 - Odpowiedz

Zdecydowanie wolałem to muzeum przed remontem – miało wtedy niezwykły klimat i było bardzo ciekawe. Niestety można w nim teraz zobaczyć dużo mniej okazów – np. co się stało z imponującą kolekcją owadów? (ich wielkie plastikowe modele prezentują się fatalnie), gdzie są liczne szkielety zwierząt? a gdzie pnie drzew ukazujące dzialanie szkodników? dlaczego ptaków jest tak malo? a płazów nie ma niemal wcale? (pozostała… żaba). Ekspozycje przygotowane są najwyraźniej pod dzieci w wieku 3-4 lat, a opisy są ubogie i trywialne. Wieża widokowa (wstęp płatny osobno) byłaby najlepszym elementem tego muzeum, gdyby nie to, że jest zbyt niska, a widok z niej na okioliczne drzewa po prostu nieciekawy. Ogólnie jestem bardzo rozczarowany. Warto natomist zatrzymać się przy kasie biletowej, gdyż można tu nabyć wiele ciekawych materiałów informacyjnych.

Zenek - 03. Maj, 2013 - Odpowiedz

Uważam, że wartość merytoryczna dawnego muzeum była zdecydownaie większa. Może i wielkie styropianowe owady-potwory robią wrażenie na najmłodszych, ale z pewnością ogromna kolekcja prawdziwych owadów precyzyjnie opisanych i rozmieszczonych w gablotach dawała dużo lepsze wyobrażenie o bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej. To skandal co zrobiono z tym muzeum!

ShutDown
%d bloggers like this: