Pierwsza wersja wpisu pochodzi z dnia 08.06.2020 r. Aktualne zasady wjazdu na Islandię znajdują się w poniższych aktualizacjach:
Aktualizacja #1 z dnia 14.06.2020 r. (niższe ceny testów)
Aktualizacja #2 z dnia 31.07.2020 r. (konieczność wykonania drugiego testu po 4-6 dniach, przy pobycie na wyspie dłuższym niż 10 dni)
Aktualizacja #3 z dnia 15.08.2020 r. (wprowadzenie obowiązkowej 5-dniowej kwarantanny)
Aktualizacja #4 z dnia 15.12.2020 r. (brak konieczności testowania i kwarantanny dla “ozdrowieńców”)
Islandia jest niezwykle popularnym kierunkiem wyjazdów turystycznych z Polski. Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa wiele osób zadaje sobie pytanie „Jakie są zasady wjazdu na Islandię?”. Czy konieczna jest kwarantanna? Jak wygląda procedura na lotnisku? Poniżej zestawienie wszystkich niezbędnych informacji, by bezpiecznie i bezstresowo zwiedzić wyspę ognia i lodu.
W związku z pandemią koronawirusa wiele państw wprowadziło restrykcje w podróżowaniu, zamknęło granice i zobowiązało osoby przyjeżdżające do odbycia kwarantanny. Granice Islandii dla obywateli Unii Europejskiej i państw strefy Schengen pozostawały otwarte z zastrzeżeniem, że po przybyciu na wyspę obowiązkowo należy odbyć 14-dniową kwarantannę. Zasady te obowiązują jeszcze przez niecały tydzień – do 15 czerwca.
Po tym dniu podróżny przybywający na wyspę ma do wyboru:
- odbycie 14-dniowej kwarantanny,
- poddanie się testowi na obecność koronawirusa.
Jak będzie wyglądała cała procedura przylotu na Islandię po 15 czerwca?
Przed wylotem
Każdy pasażer planujący przylot na Islandię (lub przypłynięcie promem) zobowiązany jest do wypełnienia specjalnego formularza, w którym poda swoje dane osobowe i kontaktowe, informacje o locie, datę przylotu i adres miejsca, w którym się zatrzyma na wyspie.
Wypełnij formularz rejestracyjny
W formularzu tym należy również podać stan swojego zdrowia i listę państw, w których się było przed przylotem, a także czy mamy jakieś objawy zarażenia, czy zdiagnozowano u nas COVID-19 wcześniej i czy mieliśmy bliski kontakt z osobą zarażoną.
Formularz można wypełnić nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem na Islandię!
Należy również pobrać i zainstalować na swoim telefonie aplikację Rakning C-19.
Koszt: darmowa
Pobierz: iOS / Android
Znajdziemy tam wiele przydatnych informacji, m. in. o tym z kim kontaktować się w przypadku wystąpienia objawów zarażenia. Również za jej pośrednictwem otrzymamy wynik testu PCR przeprowadzanego po przylocie.
Aplikacja śledzi i zapisuje lokalizację telefonu, nie wysyła jednak na bieżąco tych informacji. O udostępnienie historii swojego pobytu na wyspie zostaniemy poproszeni jedynie w sytuacji, gdy zachorujemy lub będziemy mieli bliski kontakt z zarażoną osobą.
Na granicy
Środki bezpieczeństwa
Wypełniając formularz, o którym pisałem wcześniej zostaniemy również poinformowani jakie są warunki wpuszczenia nas na Islandię.
Do wyboru są dwie opcje:
- wykonanie testu PCR na obecność koronawirusa, lub
- poddanie się 14-dniowej kwarantannie.
Dzieci urodzone w roku 2005 i później są wyłączone z tych obostrzeń. Podobnie jest z osobami, które poprzednie 14 dni przebywały poza obszarami o wysokim ryzyku zakażenia.
Zgodnie z informacją z 13 maja do obszarów o wysokim ryzyku zarażenia zaliczane są wszystkie państwa z wyjątkiem Wysp Owczych i Grenlandii.
Obecnie władze Islandii nie akceptują wyników testów wykonanych przed przylotem!
Osoby, które wcześniej przechorowały koronawirusa na Islandii nie muszą przechodzić kwarantanny po przylocie na wyspę.
Aktualizacja z dnia 15.12.2020:
Od 10 grudnia 2020 roku władze Islandii akceptują zagraniczne zaświadczenia o przebyciu zakażenia koronawirusem (na bazie testów PCR i/lub testów na obecność przeciwciał). Dotyczy to mieszkańców państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Zaświadczenie takie musi być wydane przez laboratorium dokonujące badań na koronawirusa i znajdujące się na terenie jednego państw EOG lub przez Głównego Epidemiologa Islandii. Dokument może być w formie elektronicznej lub papierowej i za każdym razem będzie weryfikowany na granicy przez służby epidemiologiczne.
Za ważne potwierdzenie przebytej wcześniej infekcji COVID-19 uznaje się:
- Pozytywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2/COVID-19 – musi być starszy niż 14 dni
- Obecność przeciwciał SARS-CoV-2/COVID-19 potwierdzona testem serologicznym ELISA (przeciwciała IgG/IgM)
Certyfikat przebytej infekcji musi zawierać:
- Imię i nazwisko (takie samo jak w dokumentach podróżnych)
- Datę urodzenia
- Datę przeprowadzenia testu
- Adres miejsca przeprowadzenia testu (państwo/miasto/adres)
- Nazwę laboratorium wystawiającego certyfikat
- Datę wystawienia certyfikatu
- Numer telefonu do laboratorium
- Rodzaj przeprowadzonego testu (PCR, test na przeciwciała)
- Wynik testu
Certyfikat musi być w języku angielskim, islandzkim, duńskim, norweskim lub szwedzkim. W przypadku dokumentów w innych językach konieczne jest załączenie tłumaczenia przysięgłego.
Gdzie będą testowani pasażerowie?
Podróżni przybywające na Islandię będą testowani na międzynarodowym lotnisku w Keflaviku oraz na przystani promowej w Seydisfjordur (pasażerowie przypływający z Danii i Wysp Owczych).
Pasażerowie korzystający z innych międzynarodowych portów lotniczych (Reykjavik, Akureyri, Egilsstadir) lub portów będą testowani w najbliższych centrach medycznych.
Wcześniejsze wypełnienie formularza rejestracyjnego ma usprawnić i przyspieszyć cały proces.
Jak będzie wyglądało testowanie na granicy?
Testy PCR na granicy będą dostępne od 15 czerwca bez dodatkowych opłat. Zasady te zmienią się z dniem 1 lipca 2020 roku i od tego dnia za pojedynczy test podróżny będzie musiał zapłacić 15 000 ISK (równowartość około 445 zł; kurs z dnia 09.06.2020).
Aktualizacja z dnia 14.06.2020:
Na dzień przed otwarciem granic wprowadzono nowe ceny testów PCR na granicy (kurs ISK z dnia 15.06.2020 r.):
- 11 000 ISK (~320 zł) , jeśli płaci się na granicy;
- 9 000 ISK (~265 zł), przy przedpłacie (podczas wypełniania formularza rejestracyjnego).
Aktualizacja z dnia 15.08.2020:
Rząd Islandii zdecydował o zaostrzeniu kontroli na granicach od dnia 19 sierpnia 2020 roku.
Według nowego rozporządzenia każda osoba przybywająca na wyspę będzie musiała obowiązkowo wykonać dwa testy na obecność koronawirusa i odbyć 5-dniową kwarantannę.
Kolejność:
- Pierwszy test na COVID na lotnisku – zaraz po przylocie.
- Obowiązkowa kwarantanna (5 dni)
- Drugi test na COVID
Podczas kwarantanny należy przebywać w odosobnieniu w jednym ściśle określonym miejscu, z dostępem do prywatnej łazienki. W tym czasie nie wolno przemieszczać się po wyspie (chyba, że w celach medycznych), ani kontaktować z innymi osobami. Wykorzystanie namiotu, kampera lub auta jako miejsca kwarantanny jest niedozwolone.
Dzieci urodzone w roku 2005 lub później są zwolnione z obowiązku wykonania testu na COVID-19.
Po pobraniu wymazu podróżny może kontynuować podróż do miejsca, w którym planuje się zatrzymać (zgodnie z adresem podanym w formularzu rejestracyjnym).
Do czasu uzyskania wyniku testu nie ma potrzeby przebywania w izolacji lub na kwarantannie. Należy jednak przestrzegać środków ostrożności, by uniknąć zarażenia siebie lub innych.
Wyniki testu PCR dostępne będą w ciągu 24 godzin od jego wykonania, zazwyczaj tego samego dnia. Jeśli badanie wykonano po godzinie 17, wyniki uzyskamy kolejnego dnia.
O tym, czy jesteśmy zarażeni czy nie powiadomieni zostaniemy za pośrednictwem aplikacji Rakning C-19 lub smsem.
W przypadku wyniku pozytywnego odpowiednie służby skontaktują się telefonicznie w celu poinformowania o dalszych krokach.
Co jeśli uzyskam pozytywny wynik testu?
Jeśli test PCR będzie pozytywny zostaniemy poddani dodatkowym badaniom w celu potwierdzenia bądź wykluczenia aktywnej infekcji. Jeśli taka zostanie potwierdzona zmuszeni będziemy do poddania się samoizolacji.
Podróżny, który musi zostać poddany izolacji, a nie ma takiej możliwości (nie dysponuje odpowiednim miejscem do jej odbycia), zostanie umieszczony w wyspecjalizowanym ośrodku izolacyjnym bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Zespołowi epidemiologicznemu musimy przekazać dane o tym z kim i kiedy się spotykaliśmy, a także udostępnić informacje zebrane przez aplikację Rakning C-19, za okres 2 dni poprzedzających wystąpienie objawów.
Jak wygląda obowiązkowa izolacja?
Izolacja jest obowiązkowa dla każdej osoby zarażonej koronawirusem oraz podejrzanej o takie zarażenie, a niewymagającej hospitalizacji. Odbywa się ona w domu lub w specjalnych ośrodkach wskazanych przez Obronę Cywilną lub przedstawicieli system opieki zdrowotnej.
Osoba poddana izolacji jest pod stałym nadzorem (codziennym) pracowników opieki medycznej.
Czas trwania izolacji zależy od objawów, ale nie krócej niż 10 dni od momentu ustania gorączki. Jeśli chory nie ma podwyższonej temperatury w przebiegu zarażenia koronawirusem, to po jakimś czasie (ustalanym przez służby medyczne) wykonany zostanie powtórny test na COVID-19 i jeśli okaże się negatywny izolacja może zostać zakończona.
Czy pomimo negatywnego wyniku testu mogę zostać poddany kwarantannie?
Mówiąc w skrócie: tak. Gdyby okazało się, że w wyniku dochodzenia epidemiologicznego, służby stwierdzą, że mieliśmy bliski kontakt z zarażoną osobą (mniej niż 2 metry, dłużej niż 15 minut), zostaniemy skierowani na 14-dniową izolację.
Co jeśli mam koronawirusa? Leczenie
Badanie medyczne, leczenie i opieka medyczna są dla pacjenta bezpłatne (warto jednak pamiętać o ważnej karcie EKUZ przed przylotem na Islandię). Nie dotyczy to testów PCR na COVID-19!
Zasady postępowania podczas pobytu na wyspie
Wszyscy podróżni proszeni są o przestrzeganie środków ostrożności w celu ochrony przed zarażeniem siebie i innych.
Mam tu na myśli:
- częste mycie rąk,
- korzystanie ze środków dezynfekujących,
- dystans społeczny (zachowanie odległości 2m),
- przestrzeganie lokalnych zaleceń.
Równie ważne jest zainstalowanie aplikacji Rakning C-19 – teoretycznie obowiązkowe, jednak na wielu oficjalnych stronach znajdziemy zdanie „zachęca się do instalacji”. Zakładam jednak, że będzie to obligatoryjne, ponieważ na podstawie danych zbieranych i gromadzonych w telefonie służby sanitarne będą analizowały kontakty osób zarażonych.
Aktualizacja z dnia 31.07.2020:
Z dniem 31 lipca 2020 roku władze Islandii wprowadziły obowiązek wykonania drugiego testu PCR (test na koronawirusa) dla każdego turysty z krajów wysokiego ryzyka (nie dotyczy to mieszkańców Norwegii, Danii, Finlandii oraz Niemiec), który pragnie pozostać na wyspie przez 10 dni lub dłużej.
Test należy wykonać po 4-6 dniach od przylotu na wyspę w jednym z wybranych centrów medycznych:
- Reykjavik
- Suðurnes (HSS)
- Selfoss (HSU)
- Vestmannaeyjar (HSU)
- Höfn í Hornafirði (HSU)
- Egilsstaðir (HSA)
- Akureyri (HSN)
- Ísafjörður (HVEST)
- Borgarnes (HVE)
- Stykkishólmur (HVE)
Ten drugi test wykonywany jest bezpłatnie, a pomiędzy testowaniem na granicy i ponownym testem w jednym z wymienionych wyżej miejsc należy zachować szczególną ostrożność.
Najbardziej aktualne informacje na temat koronawirusa na Islandii znajdziemy na stronie www.covid.is (również w języku polskim).
W przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem lub choćby takiego podejrzenia należy skontaktować się ze służbami medycznymi:
- za pośrednictwem aplikacji Rakning C-19,
- przez formularz na stronie www.covid.is,
- dzwoniąc pod numer +354 544 4113.
Bądźmy odpowiedzialni i bezpiecznie oraz w dobrym zdrowiu zwiedzajmy wyspę ognia i lodu!
Zobacz ofertę naszych wyjazdów na Islandię!
Źródło informacji:
- Directorate of Health, Chief Epidemiologist for Iceland (https://www.landlaeknir.is/)
- www.covid.is
18 komentarzy
Islandia jeszcze przede mną! A jak zapatrujecie się na rok 2021? Jest szansa na organizację?
Na wyjazdy w okresie letnim zbieramy grupy w standardowym trybie. Na zimowe prawdopodobnie (póki co) osoby, które już przechorowały COVID (tzw. “ozdrowieńcy”) oraz po szczepieniu.