Blog Toggle

Ręczniki szybkoschnące z mikrofibry

Ręczniki szybkoschnące z mikrofibry

Każdy turysta, który chociaż raz pakował plecak, a potem niósł go wiele godzin na plecach wie, jak istotny jest każdy gram ekwipunku, który można odjąć od ciężaru spoczywającego na naszych barkach… W dzisiejszym wpisie zajmiemy się ręcznikami szybkoschnącymi z mikrofibry, których zalety szybko docenimy.

Co to ta mikrofibra?

Mikrofibra to nic innego jak specjalny typ mikrowłókna, które składa się z odpowiedniej mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Samo włókno nie jest nowością. Natomiast splot i sposób tkania jest na tyle specyficzny, że decyduje o właściwościach tego materiału. Otóż każde pojedyncze włókno (nie nitka) pokryte jest warstwą teflonu. Nitka, z której wytwarza się materiał to splot skręconych kilkuset lub nawet kilku tysięcy włókien. W rezultacie w całej tkaninie występuje olbrzymia ilość mikropor – kapilar. I to właśnie decyduje o niesamowitych właściwościach tej tkaniny. A jakie to właściwości?

Zalety ręczników z mikrofibry

Podstawową zaletą mikrofibry jest dużo chłonność wody. Odpowiadają za to wspomniane wcześniej kapilary – wysysają z powierzchni skóry wodę. Gdy ręcznik wykręcimy usuwamy z kapilar wodę i w ten sposób ręcznik na powrót jest bardzo chłonny. I chociaż biorąc taki ręcznik do ręki może się nam wydawać, że jest mokry to wytrzemy się nim do sucha. Wykręcenie ręcznika usuwa z niego 90% wody. I tak można niemal w nieskończoność…

Drugą zaletą są rozmiary i masa takiego ręcznika. Jest on zdecydowanie lżejszy i po zwinięciu mniejszy od tradycyjnego ręcznika o porównywalnej wielkości. Poniższa fotografia przedstawia porównanie obu ręczników:

Oba ręczniki po rozłożeniu mają rozmiar 130×80 cm. Jak widać ręcznik z mikrofibry jest ponad dwukrotnie lżejszy i ma ponad czterokrotnie mniejszą objętość. Ma to olbrzymie znaczenie, gdy pakujemy się na wyjazd…

Chłonność tego materiału jest na tyle duża, że właściwie nawet szmatka o wielkości 40×40 cm pozwala wytrzeć do sucha całe ciało (łącznie z włosami). Ja na wyjazdy zabieram ze sobą jeden duży ręcznik i małą szmatkę, która potrafi oddać nieocenione zasługi w wielu sytuacjach (np. chcemy sobie wytrzeć ławkę po ulewnym deszczu – przetestowane na pokładzie statku).

Ręczniki szybkoschnące z mikrofibry znajdziecie w wielu sklepach sportowych, turystycznych, a nawet w marketach. Różnią się rozmiarami, wagą, tempem schnięcia… Ale nie ma sensu przepłacać za markę – te tańsze są równie dobre jak te najdroższe.

Pranie…

Piorąc ręcznik z mikrofibry należy pamiętać w zasadzie tylko o tym, by przestrzegać zaleceń podanych przez producenta na metce. I nie używajmy środków zmiękczających. Wszelkie detergenty źle wypłukane z ręcznika, gdy zaschną, zatykają kapilary i cierpi na tym chłonność ręcznika…

A jakie są Wasze doświadczenia z ręcznikami szybkoschnącymi? Zgadzacie się, że mają wiele zalet? Czy uważacie, że to przereklamowany objaw nowej mody? Zachęcam do komentowania.

 

Zapisz się na newsletter!

Dołącz do grona ponad 1000 prenumeratorów naszego newslettera i otrzymuj prosto na swojego maila powiadomienia o najnowszych wydarzeniach oraz kupony rabatowe. Odbierz bon o wartości 25 zł za dołączenie do newslettera!


Dodaj komentarz

3 Komentarze

Magda - 26. Sty, 2015 - Odpowiedz

Bardzo ciekawy post. Ja osobiście testowałem http://www.tropiker.pl/recznik-szybkoschnacy-frotte-xl—gratis-rozmiar-s—-cocoon,1450,824,produkt.html i byłem zadowolony. Zwłaszcza, że często podróżuje i w dodatku uprawiam sporty ekstremalne.

Piotrek - 27. Sty, 2015 - Odpowiedz

Napisz coś więcej o tym ręczniku. Jaka waga?

Magda - 27. Sty, 2015 - Odpowiedz

Delikatny w dotyku waga to 130 g więc nie jest źle jak na frotte. Nie draźni tak skóry jak większość. Mi jeszcze odpowiadają kolory :D

ShutDown
%d bloggers like this: