Gruzja z dziećmi? Proszę bardzo!
Zobaczyć Gruzję w pigułce i to jeszcze z dziećmi? Pewnie! Zapraszamy Was na wyjazd dedykowany rodzinom, którym nie straszny napięty, ale i ogromnie ciekawy program, który pozwoli przekrojowo poznać ten niesamowity, kaukaski kraj. Wprawiający w zachwyt majestat gór, przepyszne gruzińskie jedzenie, imponujące zabytki mające kilkaset lat. Do tego chwila wytchnienia nad Morzem Czarnym i kąpiele w basenach geotermalnych.
Czego chcieć więcej?
Jedna z najbardziej urokliwych stolic kontynentu Eurazji. Wstąpimy do lokalnej degustatorni wina, przejdziemy się słynną Aleją Rustawelego, która była świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych w Gruzji. Wjedziemy kolejką na okalające miasto wzgórze, gdzie znajduje się statua Matki Gruzji oraz twierdza Narikala.
Dzień zakończymy kąpielą w siarkowych baniach oraz peelingiem całego ciała, po których każdy z nas poczuje się jak nowonarodzony. Nie zabraknie również słynnej gruzińskiej Supry przy pokazie tradycyjnych, gruzińskich tańców.
Wykuty w skale klasztor, znajdujący się na granicy Gruzji i Azerbejdżanu. Klasztor wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. W VI wieku jeden z syryjskich mnichów zamieszkał w jaskini, po czym założył tu monastyr, który w kolejnych latach rozbudowali jego uczniowie. Do dzisiaj można podziwiać freski, które są śladami po funkcjonującej tutaj szkole malarstwa. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Gruzji.
Jak Gruzja, to nie może zabraknąć wina. Wizyta w lokalnej winiarni w Kachetii – sercu gruzińskiego wina umili nam popołudnie. Dowiemy się jak produkuje się wino oraz posmakujemy kilka jego odmian (niestety, degustacja tylko dla dorosłych!). Dla dzieci będzie to jednak niezwykła, nadprogramowa lekcja, której nigdy nie odbyliby w szkole.
Urokliwe „miasto miłości” w sercu Kachetii. Takie, do którego chce się wracać, choćby po to, by napić się tu kawy.
Zwane inaczej „Kazbegi” górska wioska u stóp pięciotysięcznego wygasłego wulkanu, Kazbeku. Po drodze do Kazbegi zajrzymy do jednego z najważniejszych zabytków przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, twierdzy Ananuri. Wjedziemy pod słynny klasztor Tsminda Sameba, położony na wysokości 2170 m n.p.m., skąd każdy będzie mógł pstryknąć zdjęcie jednego z najbardziej popularnych ujęć Gruzji.
Na pożegnanie z tym regionem Kaukazu weźmiemy udział w raftingu na rzece Aragvi. Tak, wszyscy! Kto nie lubi spływu pontonem po górskiej rzece?:) Przygoda, ale bezpieczna dla całej rodziny.
Trekking w urzekającej dolinie Truso, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie z Osetią Południową. Tempo marszu dostosujemy do najmłodszych uczestników. Nie warto się spieszyć, gdy okoliczności przyrody są tak piękne.
Miasto, w którym na świat przyszedł Józef Stalin. Zajrzymy do narodowego muzeum poświęconego jego osobie. Idealna lekcja historii dla dzieci.
Skalne miasta. Uplistiche, najstarsze skalne miasto w Gruzji, powstanie którego datuje się na V wiek p.n.e. Vardzia to z kolei skalne miasto-klasztor, wybudowane na przełomie XII i XIII wieku. W średniowieczu mieściło nawet 60 tysięcy ludzi w 3000 komnatach, rozłożonych na 13 kondygnacjach. Trzynaście poziomów korytarzy, kilkaset komnat oraz stare malowidła robią ogromne wrażenie.
Najsłynniejszy morski kurort Gruzji, położony nad Morzem Czarnym. Stolica autonomicznej republiki Adżarii. Tutaj oddamy się relaksowi na plaży i odpoczniemy po pierwszej części podróży. Tylko zamiast budować zamki z białego piasku, trzeba będzie zastąpić go kamieniami lub czarnym piachem… Mimo to warto zobaczyć najbardziej znany, morski kurort Gruzji i odetchnąć czarnomorską bryzą.
Jedna z najpiękniejszych górskich krain w całym Kaukazie, z obronnymi wieżami z XII wieku oraz groźną Ushbą w tle. Po drodze do Swanetii zatrzymamy się w Zugdidi, blisko granicy z Abchazją, gdzie udamy się na lokalny targ oraz zakosztujemy niezwykłej kuchni megrelskiej. Kilka dni spędzimy w jednym z najpięniejszych górskich rejonów w Gruzji, Swanetii. Jest on ciekawy nie tylko widokowo, ale i kulturowo, ponieważ Swanowie mówią nawet swoim własnym językiem!
Jadąc autami z napędem 4×4 udamy się nad przepiękne jeziora Koruldi z widokiem na groźną Ushbę, najbardziej charakterystyczną górę Swanetii. Terenówkami dotrzemy również do jednej z najwyżej położonych wiosek w Gruzji, Ushguli, gdzie wdrapiemy się na jedną z tutejszych wież obronnych z widokiem na najwyższy szczyt kraju, pięciotysięczną Shkarę.
W drodze powrotnej do Tbilisi zatrzymamy się na jeden dzień w okolicach Kutaisi, gdzie odwiedzimy kilka lokalnych atrakcji – jaskinię Prometeusza (z imponującymi formacjami skalnymi oraz niezwykłą aranżacją świetlną), kanion Okatse (w którym większość szlaku wiedzie mostkami zawieszonymi nad przepaścią), a także rezerwat Sataplia (gdzie natkniemy się na ślady dinozaurów oraz odwiedzimy kolejną
ciekawą jaskinię). W przerwie zrobimy sobie piknik w lesie z przepysznym, lokalnym jedzeniem. Na sam koniec odwiedzimy fotogeniczny monaster Gelati.
Zdjęcia noclegów prezentowane poniżej są zdjęciami poglądowymi. Oznacza to, w szczególności że nie każdy pokój w danym hotelu wygląda tak jak prezentowany na zdjęciach. Podróżny może zostać zakwaterowany w dowolnej części hotelu.
Sypialnia
Taras
Sypialnia – drugi rodzaj
Poczęstunek
Salon
Uwaga: Realizacja programu częściowo uzależniona jest od pogody.
Przylot do Tbilisi w godzinach wieczornych. Przejazd do centrum, zakwaterowanie i pierwsza, gruzińska kolacja. Nocleg w Tbilisi.
Zwiedzanie Tbilisi (suchy most, degustatornia wina, stare miasto, Rike Park + Most Pokoju, wjazd kolejką pod statuę Matki Gruzji + twierdza Narikala, kąpiel w tbiliskich łaźniach, czas wolny). Wieczorem – kolacja z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.
Przejazd do Dawid Garedży. Lekki trekking po kompleksie monastyrów wydrążonych w skale. W drodze do Sighnaghi wizyta w kachetyjskiej winiarni, gdzie przyjrzymy się produkcji wina oraz skosztujemy różne jego odmiany. Na koniec dnia, jeżeli starczy czasu, zajrzymy do Monasteru w Bodbe. Nocleg w „mieście miłości”, Sighnaghi.
Przejazd do Kazbegi, po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri. Po południu wyjazd pod świątynię Tsminda Sameba z widokiem na Kazbek (opcjonalnie zrobimy to następnego dnia). Nocleg w Stepantsminda.
Wizyta i lekki trekking w dolinie Truso. Nocleg w Stepantsminda.
Przejazd do Gori oraz po drodze rafting (czas trwania około 1.5h) w Pasanauri. Zwiedzanie Gori (Muzeum Stalina), najstarszego w Gruzji skalnego miasta Uplistsikhe, około 10km od Gori. Przejazd i nocleg w Akhaltsikhe (opcjonalnie w Vardzi).
Wycieczka do Vardzi, skalnego miasta z XII wieku. Kąpiel w pobliskich termach. Przejazd do Batumi i nocleg w mieście.
Zwiedzanie Batumi, kąpiel w Morzu Czarnym. Przejazd do Zugdidi. Nocleg w Zugdidi.
Wizyta na lokalnym targu w Zugdidi. Przejazd z Zugdidi do Mestii. Wycieczka terenówkami 4×4 nad jeziora Koruldi z widokiem na Ushbe. Nocleg w Mestii.
Wyprawa terenówkami 4×4 do jednej z najwyżej położonych wiosek w Gruzji, Ushguli. Nocleg w Mestii.
Dzień alternatywny (do wyboru: trekking po okolicy, wycieczka do lodowca Chalaadi, wycieczka konna). Trekking nie wiąże się z kosztami, pozostałe atrakcje dodatkowo płatne. Nocleg w Mestii.
Przejazd w okolice Kutaisi. Zwiedzanie kanionów Okatse, jaskini Prometeusza, wizyta w rezerwacie Sataplia. Piknik w lokalnej, przydrożnej knajpce. Nocleg w rodzinnym guesthouse’sie na obrzeżach Kutaisi.
Po śniadaniu odwiedzamy monaster Gelati. Przejazd do Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się na obiad w Mccheta/Natakhtari. W stolicy ostatnia, pożegnalna gruzińska Supra. Nocleg w Tbilisi.
Przed świtem wylot do Polski.
Program jest dostosowany do rodzin z dziećmi. Będziemy trochę chodzić (do kilku kilometrów dziennie, jeżeli warunki pozwolą to może nawet i trochę więcej). Wszystko zależy od wieku i kondycji uczestników. Wyprawa o charakterze trampingowym jednak z wynajętym transportem (mini busem do 16 osób). Zaleca się spakowanie w duże plecaki + jeden mały na wycieczki.
Warszawa bądź inne miasta, które mają połączenie z Kijowem. Zakup biletów po stronie Klubu (przeczytaj nasze zasady zakupu biletów lotniczych). Oczywiście jeśli ktoś chce może (po wcześniejszym uzgodnieniu z nami) kupić bilety we własnym zakresie (bo, np. ma kartę zniżkową lub chce dolecieć z innego miasta).
Gruzję charakteryzuje ciepły, umiarkowany klimat. Jest to jednak teren górski. Trzeba być przygotowanym na każde warunki pogodowe, od 30-stopniowego upału aż po kilka stopni wieczorem w górach oraz deszcz.
Minimalna kondycja. Program jest dostosowany do każdego poziomu. W przypadku braku sił, można poczekać na resztę grupy.
Nocujemy przeważnie w lokalnych hostelach/guesthouse’ach z rodzinną atmosferą, wyposażonych w pościel. Stawiamy na lokalnych gospodarzy, ponieważ wspieramy świadome podróżowanie.
Można wykupić na miejscu gruzińską kartę SIM. W większości miejsc noclegowych oraz restauracji będzie dostępne WiFi.
Wymagane / obowiązkowe: brak
Zalecane: WZW A, WZW B, dur brzuszny, błonica, tężec, polio
Minimalna liczba uczestników, by potwierdzić grupę i termin to 8 osób
Termin, do którego potwierdzimy wyprawę w wybranym terminie: 20 dni przed datą rozpoczęcia wyprawy
Lari (GEL)
1 GEL = 1,4205 zł
W cenę wyprawy wliczone jest ubezpieczenie podróżne ERGO Hestia Podróże, wariant rozszerzony:
W procesie dokonywania rezerwacji można rozszerzyć polisę do wariantu pełnego (dodatkowy koszt 70 zł):
Więcej informacji o parametrach ubezpieczenia znaleźć można w ogólnych warunkach ubezpieczenia ERGO Hestia Podróże.
Gdyby ktoś chciał wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu to można to zrobić na stronie TU Europa.
Terminy na rok 2021 już wkróce!
Masz grupę znajomych i chcecie jechać na wyprawę w innym terminie? Nie ma problemu – zorganizujemy ją dla Was!
Kliknij przycisk REZERWUJ!, aby sprawdzić dostępne terminy wypraw i dołączyć do grupy!