W Bydgoszczy przed wielu, wielu laty istniała monumentalna fontanna, która do dzisiaj uznawana jest za dzieło życia rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke. Przez 39 lat swojego istnienia była jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Nie przez przypadek piszę o tym akurat teraz. W piątek 5 października zamontowano pierwszą z trzech centralnych rzeźb fontanny (wcześniej zainstalowano już dwie boczne rzeźby). Od kilku bowiem lat staraniem Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop” trwa zbiórka środków na rekonstrukcję pomnika-fontanny oraz mozolne rekonstruowanie jego elementów.
Czytaj więcej: Fontanna „Potop” – opis, rys historyczny, archiwalne zdjęcia
Kiedy powstała fontanna?
Fontanna powstała w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w 1897 roku przez Krajową Komisję Sztuki Królestwa Prus na rzeźbę-wodotrysk dla Bydgoszczy. Na budowę fontanny przeznaczono niemałą kwotę 100 tysięcy marek. Prace nad fontanną trwały niemal 6 lat (znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano), a jej odsłonięcia dokonano 23 lipca 1904 roku. Ciekawostką jest fakt, że woda w fontannie trysnęła dopiero 4 lata później – w 1908 roku.
Czytaj więcej: gazeta.pl – 85-latek wspomina: Potop przyciągał
Fontanna bardzo szybko stała się popularną atrakcją turystyczną. W zasadzie była końcowym punktem każdej wycieczki po Bydgoszczy. Turyści i mieszkańcy bardzo chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na jej tle. W każdym budziła podziw i uznanie – szczególnie swoją ekspresją i dramatyzmem.
Motyw przewodni fontanny
Fontanna przedstawiała biblijną scenę potopu – grupę ludzi i zwierząt, które starają się uratować przed wzbierającą wodą na szczycie nagiej skały. Strumienie wodotrysku imitowały ulewne deszcze, poziom wody nieustannie się podnosi, a ludzie i zwierzęta w trwodze starają się ocalić swoje życie. Centralną część fontanny stanowiła wysoka na 6 metrów skała, na szczycie której stoi atletycznie zbudowany mężczyzna. Ów mężczyzna jedną ręką podtrzymuje omdlałą kobietę, drugą zaś stara się wciągnąć na skałę starszego mężczyznę. Nieco niżej znajduje się martwe ciało kobiety, która ostatkiem sił była w stanie uratować swoje dziecko. Tuż za nimi na skałę wdrapuje się lew. Po bokach sceny centralnej znajdowały się dwie mniejsze skały. Na jedną wspina się niedźwiedzica, która trzyma w pysku swoje młode, starając się unosić je nad wodą. Na drugiej skale rozgrywa się dramatyczna walka człowieka z wężem. Całość swoją wielkością i rysami postaci robiła ogromne wrażenie.
Czytaj więcej: TVP3 Bydgoszcz – On trzyma ją na rękach. Kolejny fragment fontanny „Potop” gotowy!
Dlaczego fontanna została zniszczona?
Rzeźba przetrwała do 1943 roku, kiedy to hitlerowcy przetopili ją na cele wojenne. Po drugiej wojnie światowej z fontanny pozostała tylko niecka basenu, uzupełniona czterema kamiennymi rybami tryskającymi wodą (autorstwa Józefa Makowskiego).
Jak już wspomniałem wcześniej fontanna od lat jest mozolnie rekonstruowana. Jeśli więc Wasze drogi skierują się do Bydgoszczy odwiedźcie to miejsce (pl. Wolności), by zobaczyć to, co już zrekonstruowano. A jeśli bywacie tam częściej to zachęcam do śledzenia postępów tych prac.